1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stich3 [128]
3 years ago
7

An isosceles right triangle has a hypotenuse that measures 4√2 cm. What is the area of the triangle?

Mathematics
2 answers:
lara31 [8.8K]3 years ago
6 0

Answer:

8

Step-by-step explanation:

a^2 + b^2 = c^2

c = 4\sqrt{2}

c^{2} = 32

a^2 + b^2 = 32

a=b (isosceles triangle)

a=b=4

base = 4

height = 4

area = 1/2 bh = 1/2(4)(4) = 8

torisob [31]3 years ago
4 0

Answer:

8 cm^2

Step-by-step explanation:

If the triangle is isosceles the sides are the same

Let the sides be x

We know that we can use the Pythagorean theorem

a^2+b^2 = c^2 where a and b are the sides and c is the hypotenuse

x^2+x^2 = (4 sqrt(2))^2

2x^2 =16(2)

2x^2 = 32

Divide by 2

2x^2/ 32/2

x^2 = 16

Taking the square root of each side

sqrt(x^2) = sqrt(16)

x = 4

The area of the triangle is

A =1/2 bh

A = 1/2 (4) (4)

A = 1/2(16)

A = 8

You might be interested in
PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST!!!
Gala2k [10]

     The Unit Rate is the start of the slope/the y-intercept of the slope.To find that we need to make the slope first.

(shown in the first picture)

      We can see that the slope is a linear function/a straight line, and if we just follow the line down the slope we can see that it has a y-intercept/unit rate of 2/3 of 1 whole.

(the second picture)

6 0
2 years ago
Which statement about the sum of the interior angle measures of a triangle in Euclidean and non Euclidean geometries are true
Sati [7]
Where are the statements?
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
2) The cost of renting a boat for one or more
ivann1987 [24]

Answer: 3f

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Please show work<br> 26 lbs of onion cost $127.40. How much would 18 lbs cost\
Irina18 [472]
127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20
5 0
2 years ago
Need help asap!!!!!!!
Neporo4naja [7]

Answer:

a) Linear function

b) Linear function

c) Exponential function

d) Exponential function

Step-by-step explanation:

a) The number of hours in a day increases constantly with 60 minute intervals

b) Constant speed = same distance traveled per given time - so it's linear

c) If a population doubles every y years, it means that the population is being raised exponentially - not at a constant rate, but more each year

d) Same as c

7 0
2 years ago
Other questions:
  • The fencing of the left border costs $4 per foot, while the fencing of the lower border costs $1 per foot. (no fencing is requir
    5·1 answer
  • Given f(x) = x cubed - 3, find f(-2)​
    14·1 answer
  • If a student is selected at random, find the
    11·1 answer
  • What are the x-intercepts for<br> y=x2+6x?
    6·1 answer
  • If a playground is 30 3/4 feet by 20 1/2 feet in dimension, what is the perimeter of the playground?
    10·1 answer
  • Which equation is a function?​
    14·2 answers
  • Answer this please... brainliest.........
    5·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=9%20%2B%203%20%5C%5C%206%20%2B%208" id="TexFormula1" title="9 + 3 \\ 6 + 8" alt="9 + 3 \\ 6 +
    6·1 answer
  • You earn $48 for washing 6 cars. How much money do you earn for washing 3 cars
    8·1 answer
  • The area of a rectangular painting is 5,355 cm, if the width of the painting is 63 centimeters, what is its length?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!