The Unit Rate is the start of the slope/the y-intercept of the slope.To find that we need to make the slope first.
(shown in the first picture)
We can see that the slope is a linear function/a straight line, and if we just follow the line down the slope we can see that it has a y-intercept/unit rate of 2/3 of 1 whole.
(the second picture)
Answer: 3f
Step-by-step explanation:
127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20
Answer:
a) Linear function
b) Linear function
c) Exponential function
d) Exponential function
Step-by-step explanation:
a) The number of hours in a day increases constantly with 60 minute intervals
b) Constant speed = same distance traveled per given time - so it's linear
c) If a population doubles every y years, it means that the population is being raised exponentially - not at a constant rate, but more each year
d) Same as c