1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rzqust [24]
2 years ago
9

there are 3 red marbles,4 blue marbles,2 green marbles, 6 clear marbles in a burlap bag. One marble is randomly pulled from the

bag. What is the probability the marble was green?
Mathematics
1 answer:
creativ13 [48]2 years ago
4 0
2/15 so 13.3% ?

I’m not entirely sure if this is right but I think it’s getting there...
You might be interested in
Please help this is on Prepworks
Olenka [21]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

I hope it's the correct one

8 0
2 years ago
Can y’all give me the area of each figure
KIM [24]

Answer:

1. 208 in^2

Step-by-step explanation:

1. We can break the shape up into a rectangle in the middle and 2 triangles on either side of said rectangle.

The dimensions of the rectangle are 8 in by 20 in, and we only know one leg of the triangle as well as the hypotenuse.

If we know one leg and the hypotenuse we can use the pythagorean theormed to sovle for the other side and get 6 in.

So we have

(8 * 20) + 2((1/2)(6)(8))

160 + 48

208 in^2

5 0
2 years ago
What is the volume of the triangular prism?<br> A) 90,000 cm<br> B) 180,000 cm<br> C) 360,000 cm
SOVA2 [1]

Answer:

C) 360,000cm

Step-by-step explanation:

50x 40x 1.8 = 360,000

4 0
3 years ago
If 4 cookies cost $4.00, how much does 1 cookie cost?
Mkey [24]

Answer:

1 dollar

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
PLZZ ANSWER
IgorC [24]

Answer:

5/143

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Luis has two cars. His minivan gets 18 miles per gallon of gasoline and his compact gets 24 miles per gallon. How many gallons o
    8·1 answer
  • Northwest Molded molds plastic handles with a variable cost of $1.00 per handle. The fixed cost to run the molding machine is $2
    7·1 answer
  • 1 - 2sin^2(pi/3) = _____ <br> cos pi/6 <br> sin pi/6 <br> cos 2pi/3<br> sin 2pi/3
    5·1 answer
  • If y varies inversely as (x^2-2) and f(3)=1/8. Find f(-1/2)
    11·1 answer
  • Please help me out with this
    14·1 answer
  • If cos theta = 0.5, find sec theta. A. 0.25 B. 0.5 C. 1 D. 2
    14·1 answer
  • —————————————- <br> Help please
    9·2 answers
  • Which expression is equivalent to -5(m - 3)?<br> -5(-3 + m)<br> 15m - 5<br> -5(-3m)<br> -3(m - 5)
    15·1 answer
  • Lin runs 5 laps around a track in 6 minutes If Lin runs 21 laps at the same rate, how long does it take her
    13·1 answer
  • John goes to the bank to get a $15,000 loan.The loan has a simple interest rate of 6% and is 4 years long.What is the TOTAL amou
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!