1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Helen [10]
3 years ago
8

SOMEONE PLEASE HELP ME ON QUESTION 14!!

Mathematics
1 answer:
LUCKY_DIMON [66]3 years ago
5 0

Answer:

WHere?? Wdymmm?

Step-by-step explanation:

You might be interested in
30w^3 -6w<br> ---------------<br> 6w
7nadin3 [17]
\frac{30w^3-6w}{6w} = \frac{6w(5w^2-1)}{6w}  =5w^2-1
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Solve for x using zeros of function method<br>-x³+2x²+x-2=0​
Naya [18.7K]

Answer:

x = - 1, x = 1, x = 2

Step-by-step explanation:

The coefficients of the polynomial sum to zero, that is

- 1 + 2 + 1 - 2 = 0

This indicates that x = 1 is a zero

let x = - 1, then

- (- 1)³ + 2(- 1)² + (- 1) - 2 = 1 + 2 - 1 - 2 = 0

Thus x = - 1 is a zero

let x = 2

- (2)³ + 2(2)² + 2 - 2 = - 8 + 8 + 2 - 2 = 0

Thus x = 2 is a zero

The 3 zeros are x = - 1, x = 1, x = 2

3 0
3 years ago
Need an answer, please need an answer, please​
Troyanec [42]

Answer:

Hopefully it will help you... Thanks

6 0
3 years ago
A bottle of perfume holds 0.55 onice. A bottle of cologne holds p.2 ounce. How many more ounces dose the bottle of perfume hold?
zimovet [89]
It has .33 more ounces if that says .2
7 0
3 years ago
A company finds that there is a linear relationship between the amount of money that it spends on advertising and the number of
Kay [80]

The formula for the equation of y, the number of units sold as a function of x is y = 0.00625x + 250

<h3>How to illustrate the equation?</h3>

From the information given, when the company spends no money on advertising, it sells 250 units and for each additional $4000 spent, an additional 25 units are sold.

The formula for y will be:

y = (25/4000)x + 250

y = 0.00625x + 250

Learn more about equations on:

brainly.com/question/2972832

#SPJ1

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Simplify. 6x+3−(x+1) =
    5·2 answers
  • I'm desperate to find the answer to both of these questions
    6·1 answer
  • A dozen eggs cost $4.25 at the farm stand. Approximately how much does each egg cost (round to the nearest penny)
    14·2 answers
  • Solution to 3x-7y=19​
    5·1 answer
  • What is the length, in dekameters, of 1073.4 centimeters?​
    5·2 answers
  • A tank holds 50% of a mixture of acid in water that is 30% acid if 20 gallons of gas are added to the mixture what is the percen
    7·1 answer
  • PLEASE ANSWER ASAP!!!!!BRAINLIEST!!!!!!
    9·2 answers
  • Solve |x+ 3|- 1 = (x + 2)^2 by graphing.<br> The solutions are x =<br> and x =
    5·1 answer
  • If you're smart you'll answer this!
    11·1 answer
  • Use appropriate algebra and theorem 7. 2. 1 to find the given inverse laplace transform. (write your answer as a function of t.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!