1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
givi [52]
3 years ago
12

Slide 4

Mathematics
1 answer:
goldenfox [79]3 years ago
4 0

Answer:

87.5$ since 25% is 1/4 87.5 is 1/4

Step-by-step explanation:

You might be interested in
How many times does 7 go into 19
Svetllana [295]
7 goes into 19 2 complete times.  7*2=14, but 7*3=21

the true answer is a decimal, one around 2.71
6 0
3 years ago
If a case of 24 cans of peaches costs $7.50 how much does each can cost to the nearest cent
valina [46]
30 cents is the answer
3 0
3 years ago
I need help asap :):)):):
Ksju [112]

Answer:

$43.20

Step-by-step explanation:

Subtract the tax to find the actual sale price then multiply by 4. 12-1.20=10.80.... 10.80*4=43.30

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
377. Dawn wants to compare the volume of a basketball with the
olchik [2.2K]

Answer:

V = \frac{4}{3} \pi R^{3} and

v = \frac{4}{3} \pi r^{3}

Step-by-step explanation:

Dawn wants to compare the volume of a basketball with the  volume of a tennis ball.

Now, if the radius of the basketball is R and that of the tennis ball is r, then the formula that can be used to determine the volume of each ball will be

V = \frac{4}{3} \pi R^{3} and

v = \frac{4}{3} \pi r^{3}

Now, dividing V by v we can compare the volume of the basketball and the tennis ball. (Answer)

3 0
3 years ago
mark borrows $2,100 at an 8% simple intrest rate for 9 months. What is the amount he is being charged for borrowing the money
Taya2010 [7]

Answer:

$ 126

Step-by-step explanation:

9 months is  3/4  of one year

2100 * 3/4 * .08 = 126 dollars interest

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Write (4,0) , (-2,1) as an equation in slope-intercept form
    12·1 answer
  • What two numbers add to get 20 and multiply to get 50
    9·1 answer
  • What is the length of x in the diagram below? 5/√3 10/√3 5√3 10
    14·1 answer
  • How do you write 7,380 in scientific notation
    11·1 answer
  • A man goes into a store and says, “If you give me as much money as I have with me now, I will spend $10 in your store.” The stor
    7·1 answer
  • I need help quick for this math question
    9·2 answers
  • A container has peppermint gum and spearmint gum. There are 40 pieces of peppermint gum in the container and the ratio of pepper
    14·1 answer
  • A polygon is shown.
    8·2 answers
  • Can someone write 3 + x in a words?
    8·2 answers
  • 9 fourths = ______ divided by 4 (Fill In The Blank
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!