We don't know what the answer choices are!!
2^x-2=16
+2 +2
——————
2^x=18
(Log)(2))=log (18)
X=log(18)
————-
Log(2)
X=4.169925
2 ounce bag will cost less than $1.25
6 ounces ÷ 3 = 2 ounces
$3.60 ÷ 3 = $1.20
OR
$3.60 ÷ 6 ounces = $0.60 per ounce
2 ounces = $ 0.60 × 2 = $1.20
Answer:
$573
Step-by-step explanation:
955* 0.60=573
or
10% of 955= 95.5
50% of 955=477.5
477.5=95.5=573
Answer:
So, to 1 d.p. 7 is about 23% out of 30. (7 of 30=23%)
Step-by-step explanation:
7/30 x 100 =23.3333333333% or 70/3%.