$4/3=$1.33 per pound.
$9/8 = $1.13 per pound.
The second one is cheaper.
Answer:
7 seconds
Step-by-step explanation:
Distance of the coin above the water is modeled by the equation

where
is time taken to cover the distance
Now equating with zero.

So, time taken by the coin to hit the water is 7 seconds.
Answer:
7 7/12 pounds of fruit
Step-by-step explanation:
First, add all of the whole numbers
2 + 1 + 3= 6 (save for later)
then find a common denominator between the fractions which is 12
1/3 = 4/12
5/6 = 10/12
4/12 + 10/12 + 5/12 = 19/12 or 1 7/12
now, add 1 7/12 + 6 to get you 7 7/12
hope this helps
Answer:
40
Step-by-step explanation:
26 is 65% of 40
Answer:
456
Step-by-step explanation: