1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AnnyKZ [126]
2 years ago
9

Grandma received 0.25 liters of medicine from her doctor. The directions asked her to take one teaspoonful 3 times daily until i

t is finished. A full teaspoon has a capacity of 4 ml. Grandma started taking her medicine on November 20th. What date should the medicine finish?
Mathematics
1 answer:
kupik [55]2 years ago
3 0

Answer:

Dec 10

Step-by-step explanation:

0.25 liter = 250 ml

4 ml * 3 = 12 ml

250/12 = 20.83 days

Nov 20 - Nov 30: 11 days

Dec 1 - Dec 9: 9 days

On December 9, she can still take her 3 doses.

By December 9, she will have taken 12 ml per day for 20 days for a total of 240 ml. She has 10 ml left for Dec 10th.

On Dec 10, she will take 2 doses of 4 ml and 1 dose of 2 ml, and she will finish the medicine.

You might be interested in
What is your favorite marvel character?
aliina [53]

Answer:

nico

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Best and Correct answer gets BRAINLIEST!!!
Karo-lina-s [1.5K]

Answer:

The constant of proportionality (k) is 1/5.

Step-by-step explanation:

The constant of proportionality k is given by k=y/x where y and x are two quantities that are directly proportional to each other.

Hope this helps and I hope u have an Amazing day!!

6 0
2 years ago
Perpendicular lines intersect to form right angles. A.if the lines intersect to form right angles then the lines intersect to fo
Mrrafil [7]
If 2 lines intersect to farm a right angle , they are perpendicular ....... I hope that help
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given that y is inversely proportional to x square if 3 is x what is y
Veronika [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

y = k/x

Where k is our constant of proportionality

3 0
3 years ago
The revenue equation (in hundreds of millions of dollars) for barley production in a certain country is approximated by R(x) = 0
STatiana [176]

Answer:

The marginal-revenue equation is R'(x)=0.1226x+1.1584.

The marginal revenue for the production of 200,000,000 bushels is R'(x)=1.4036.

The marginal revenue for the production of 650,000,000 bushels is R'(x)=9.1274.

Step-by-step explanation:

The derivative R'(x) of the revenue function is called the marginal revenue function and is the rate of change of revenue with respect to the number of units sold.

We know the revenue function, R(x) = 0.0613x^{2} +1.1584x+2.4813. Therefore, the marginal revenue function is

R'(x)=\frac{d}{dx}R(x) = \frac{d}{dx}(0.0613x^{2} +1.1584x+2.4813)\\\\=\frac{d}{dx}\left(0.0613x^2\right)+\frac{d}{dx}\left(1.1584x\right)+\frac{d}{dx}\left(2.4813\right)\\\\R'(x)=0.1226x+1.1584

To find the marginal revenue for the production of:

200,000,000 bushels we use x = 2, since x is in units of hundreds of million of dollars.

R'(x)=0.1226\cdot \:2+1.1584\\\\R'(x)=0.2452+1.1584\\\\R'(x)=1.4036

650,000,000 bushels we use x = 65, since x is in units of hundreds of million of dollars.

R'(x)=0.1226\cdot \:65+1.1584\\\\R'(x)=7.969+1.1584\\\\R'(x)=9.1274

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Can someone help me<br><br> 2/3+1/3x=2x<br><br> what is x <br><br> x must equal a fraction
    11·2 answers
  • What value of x makes the equation ×/7 - 5 = ×/2 + 4 true?
    14·1 answer
  • To Mark or decided to purchase a new DVD player on an installment loan DVD player was $295 Tim agreed to pay $31 per month for 1
    7·1 answer
  • What is the equation of a vertical line that has an x-intercept of -7?
    15·1 answer
  • What is the degree of the polynomial?
    6·1 answer
  • The table represents a linear function f(x) in the equation represents a function g(x):
    13·1 answer
  • The ratio of the side lengths of a quadrilateral is 3:2:6:7, and its perimeter is 126 meters. What is the length of the shortest
    6·1 answer
  • Simplify 4 + (30 + 2) Justify your steps​
    13·1 answer
  • A 3-pound box of grapes costs $12.00. What is the price per ounce?
    13·2 answers
  • Solve K/2 + 5 - 2k = 6k
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!