Answer:
142.50
Step-by-step explanation:
28.50=1 hour so you would do 28.50 times the amount of hours she works. She worked 51 hours so you would do 28.50x50. You answer is 142.50
Answer:
The price of one gallon of gasoline is $3.15
Step-by-step explanation:
If the lady buys 2.4 gallons of gasoline for a total of $7.56, then as the problem suggests, one can find the unknown price of gasoline per gallon (p) by solving the equation for the unknown "p":
2.4 p = 7.56
then divide both sides by 2.4 to isolate the unknown "" on one side of the equal sign:
p = 7.56/2.4
p = $3.15
so this is the price per gallon of gasoline.
Answer:
b ≈ 9.5, c ≈ 14.7
Step-by-step explanation:
Using the Sine rule in Δ ABC, that is
=
, substitute values
=
( cross- multiply )
b × sin23° = 7 × sin32° ( divide both sides by sin23° )
b =
≈ 9.5 ( to the nearest tenth )
Also
= 
=
( cross- multiply )
c × sin23° = 7 × sin125° ( divide both sides by sin23° )
c =
≈ 14.7 ( to the nearest tenth )
The answer you selected in that photo given, is correct. I can tell just by using common sense and by judging the other options second option (B) is looking the most clearest one to me.
Pizzas cost $8 and sandwiches cost $2.50