1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gwar [14]
3 years ago
15

We have x = 7 so now solve for y by replacing x with 7 in this equation 2x + y = 20

Mathematics
2 answers:
Ivahew [28]3 years ago
7 0

Answer:

y=6

Step-by-step explanation:

2(7)=14.

subtract both sides by 14.

y=6

Pachacha [2.7K]3 years ago
6 0

Answer:

y = 6

Step-by-step explanation:

x=7 , 2x+y=20

2(7)+y=20

14+y=20

14-14+y=20-14

y = 6

hope it's helpful ❤❤❤❤❤❤

THANK YOU.

#

You might be interested in
30 points What is the distance between points B and C on the coordinate plane shown below?
Galina-37 [17]

Answer:

looks like 9.5, but kinda hard to tell

3 0
3 years ago
The volume of a cube of ice for an ice sculpture is 64000
-BARSIC- [3]

no question to answer

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Original Price Of A Sled: $99.50
likoan [24]
49.75

50%=.50
99.50 x .50 = 49.75
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
In the Accompanying diagram of circle O, chords AB and CD intersect at E, mAC=50 and mBD =150. Find m
galina1969 [7]

Answer:

80

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Bob is mailing packages. Each small package costs him $3.40 to send. Each large package costs him $5.10. How much will it cost h
Tatiana [17]

Answer:

$28.9

I hope this help also I would appreciate brainliest if possible :)

8 0
2 years ago
Other questions:
  • 3(a+9/12)=3(a+7/12)+ (?)
    7·1 answer
  • Wastewater is filling barrels at the rate of 11 quarts per hour. The recycling facility picks up 120 full barrels on each trip,
    5·1 answer
  • 3.1 4.2 4.3 1.51 5.4 9.2 what is the answer adding it up
    12·2 answers
  • (5+5x)-(1-3x)<br> simplify<br> please and thank you
    10·1 answer
  • –8=1.5x−2.3x What is x?
    14·2 answers
  • 4.5x-7=20 what is the right answer some help please
    15·2 answers
  • PLEASE HELP!!! I WILL RATE YOU 5 STARS IF CORRECT!!!!
    14·2 answers
  • A bakery offers a sale price of $2.60 for 6 muffins. What is the price per dozen?
    10·2 answers
  • Please answer correctly! I will mark you as Brainliest!
    9·2 answers
  • Find the exact value of sin 29π/6
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!