1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
klemol [59]
3 years ago
12

What is the measure of angle R?

Mathematics
1 answer:
Contact [7]3 years ago
7 0

Answer:

whole triangle is 180 degrees find p with 36 and 20 then add p and q and subtract by 180

Step-by-step explanation:

I'm just helping not giving answes

You might be interested in
a class with 30 students had an average score of 80 on a test. A class with 20 students had an average score of 90 on the same t
snow_tiger [21]

The average score of all the students in both classes is 84.

<h3>How to calculate the average?</h3>

The class with 30 students had an average score of 80 on a test. The total score will be:

= 30 × 80

= 2400

A class with 20 students had an average score of 90 on the same test. The total score will be:

= 20 × 90

= 1800

Total scores = 2400 + 1800 = 4200

Number of students = 20 + 30 = 50

The average score will be:

= Total score / Total students

= 4200 / 50

= 84

Learn more about average on:

brainly.com/question/24313700

#SPJ1

8 0
1 year ago
Anyone free to help??
Vera_Pavlovna [14]

Answer:

(1,-2)

Step-by-step explanation:

w = ( x , y ) = ( 1 , -2 )

3rd choice

7 0
3 years ago
I have to solve this<br>4x-5=2-x​
9966 [12]

Answer:x=7/5

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
I don't know how to answer this
scoray [572]
If you have a protractor measure the degrees in vetesis

4 0
3 years ago
Suppose 1.5 liters of water come out of a faucet each minute. For how many minutes was the faucet on if 18.6 liters of water cam
Stolb23 [73]

Answer:

It was on for 12.4 minutes

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The retail cost of a tv is 45% more than its wholesale cost. Therefore the the retail cost is how many times the wholesale cost
    8·2 answers
  • What's the cubic feet?
    11·1 answer
  • A zookeeper fills a bucket with f pounds of fish 4 times daily. If he carries 45 pounds
    15·1 answer
  • Aaron needs 24 inches of copper wire for an experiment. The wire is sold by the centimeter. Given that 1 inch = 2.54 centimeters
    15·1 answer
  • 20 oz. of taco meat is $5.36 find the unit price
    8·2 answers
  • Find the slope<br>of the line.<br>A-1/2<br>B2<br>c-2<br>D1/2​
    15·1 answer
  • Check each set that includes the number shown. 5/9
    15·1 answer
  • In the diagram below of triangle ABC, the medians meet at point G. If CF = 39, what is the length of CG?
    14·1 answer
  • Show work, for extra Brainly, elementary work, multiplying unit fractions by whole numbers
    6·1 answer
  • The graphs below have the same shape. What is the equation of the red<br> graph?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!