1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jeka94
3 years ago
5

A football team loses 15 yards on one play and gains 9 yards on another play. How many total yards did the team lose?

Mathematics
1 answer:
Licemer1 [7]3 years ago
4 0

Answer:

-6

Step-by-step explanation:

imagine you're on a line graph you start at zero and then go backward 15 spaces and move forward 9 spaces where does that leave you

You might be interested in
Solve the following system of equations:<br><br> x + 3y = −4<br> x + 5y = −6<br><br> pls and thx
Agata [3.3K]

Answer:

x = -1  y = -1

Step-by-step explanation:

x + 3y = −4

x + 5y = −6

Multiply the first equation by -1

-x - 3y = 4

The add to the second equation to eliminate x

-x - 3y = 4

x + 5y = −6

--------------------

 2y = -2

Divide by 2

2y/2 = -2/2

y = -1

Now solve for x

x+3y = -4

x +3(-1) = -4

x -3 = -4

Add 3 to each side

x-3+3 = -4+3

x = -1

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many litters of apple syrup and water did she use in the ratio of 2:3 and made 1800 ml of such fruit juice
sp2606 [1]

Answer:

720 mL ; 1080 ml

Step-by-step explanation:

Givenn:

Apple syrup : water = 2 : 3

Fruit juice volume made using the ratio above = 1800 ml

Sum of ratio = 2 + 3 = 5

Litres of Apple syrup :

(Syrup ratio / total) * total volume of fruit

(2 / 5) * 1800

= 0.4 * 1800

= 720 ml

Litres of water :

(water ratio / total) * total volume of fruit

(3 / 5) * 1800

= 0.6 * 1800

= 1080 ml

5 0
3 years ago
Katie bought 3 pounds of peaches for $5.70 last week. This week, they are $1.88 per pound. Is this week’s rate proportional to l
netineya [11]

Answer:

1.9

Step-by-step explanation:

Step by step answer

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is that the correct order?
wlad13 [49]

Answer:

Yes that a good answer...

8 0
3 years ago
collins middle school has 264 sixth grade students. if the sixth grade is 40% of the total school, how many students are in the
mixer [17]

Answer:

660

Step-by-step explanation:

y x .40= 264

solve for y

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Sarah has 12 bags of apples. Mikaela has 17 bags of apples. Each bag has the same amount of apples inside. Wrie an expression fo
    6·1 answer
  • What is the correct meaning of the word yield?<br> Hehehe
    12·1 answer
  • Click to review the online content. Then answer the question(s) below, using complete sentences. Scroll down to view additional
    12·1 answer
  • Maureen spent $34.05 on 3 fancy pens. How much did each pen cost
    7·2 answers
  • I need this answer ASAP! To the nearest whole number, what is the approximate volume of the shaded part of this figure? Use 3.14
    13·1 answer
  • What are the coordinates of the point labeled A in the graph shown?
    5·1 answer
  • Suppose the diameter of a circle is 6 units.what is its circumference?
    13·1 answer
  • A car salesman will make $1400 salary this month and will earn an extra $500 each time he sells a car. Write an equation for the
    15·1 answer
  • 11 is 62% of what number? Round to the nearest tenth.​
    11·1 answer
  • Is 14/4 and 3 1/2 equivalent​
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!