1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bonufazy [111]
3 years ago
14

2 divided by one third

Mathematics
2 answers:
Julli [10]3 years ago
7 0

6

Step-by-step explanation:

2÷⅓ so u receprocate and get:

2×3

=6

Jobisdone [24]3 years ago
4 0
2 / 1/3
= 2* 3/1
= 2*3
= 6
You might be interested in
The ratio of damaged to undamaged toys was 3/17. If there were a total of 200 toys, how many
Natali5045456 [20]

Answer:

What I would do is find how many undamaged toys per 1 toy and then times that by 200.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given that (6 3) is on the graph of f(x) find the corresponding point for the function f(-1/2x)
Vlada [557]
\bf \begin{array}{rllll}
(6&,&3)&f(x)\\
x&&y\\\\
(-\frac{1}{2}x&,&3)&f(-\frac{1}{2}x)\\\\
(-\frac{1}{2}\cdot 6&,&3)\\\\
(-3&,&3)
\end{array}

keep in mind that, a negative coefficient to "x", will make the graph reflect over the y-axis.
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Two angles supplementary. the first angle measures 60 what's the second
IgorLugansk [536]

choices? i cant tell without choices


4 0
4 years ago
You call the pizza store and find out that each pizza has 12 slices. you expect 16 people to come, and you estimate each person
zysi [14]
Nx/y=z
3(16)/12=z
3x16=48/12=4
z=4
4 0
3 years ago
What is $44.95 + $22.95 + 20.95 dollars
Soloha48 [4]

Answer:

88.85 US$

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the unit rate with the second given unit in the denominator<br><br> 4600 words in 60 min
    6·1 answer
  • 3(11 – 9)<br> 2 – 3 • 6 help plz
    15·2 answers
  • Distance that sound travels through air d varies directly as time t, and d=1,675 ft when t=5 seconds, find t when d=5025ft
    9·1 answer
  • In a certain year the price of gasoline rose by 20% during January, fell by 20% during February, rose by 25% in March, and fell
    11·1 answer
  • A typical middle-income household in 1980 earned $34,757. A similar household in 2009 earned $38,550. What was the relative incr
    7·1 answer
  • Find the gcd of 12 18 and 24
    10·2 answers
  • An ice cream shoppe makes $15 for every 4 milkshakes they sell. If they made $71.25 and one hour on milkshakes how many did they
    9·2 answers
  • Jack finds this list of ingridents needed to make 20 muffins. To make 20 muffins you need 220ml milk, 250g castel sugar, 400g fl
    6·1 answer
  • 7th grade math help me plzzz :(
    12·2 answers
  • A family drives an average speed of 60 miles per hour on a trip from Pensacola to Orlando.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!