1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vanyuwa [196]
3 years ago
8

The table gives the value in dollars) of Jordan's boat based on its age in years).

Mathematics
1 answer:
kirza4 [7]3 years ago
5 0
What are u talking bout
You might be interested in
Which of the following is the vertical asymptote for the graph below?
forsale [732]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Vertical asymptotes are always in the form x = ?

If you look at the dotted line, it lands on 2.  Because it's a vertical line, the asymptote is going to be x = 2

4 0
3 years ago
Find how many quarts of 6% butterfat milk and 1% butterfat milk should be mixed to yield 75 quarts of 3% butterfat milk.
IgorC [24]

Answer:

30 gallons of 6% milk, and 45 gallons of 1% milk.

Step-by-step explanation:

x=quarts of 6% butterfat

<h2>First, write an equation.</h2>

0.06x+0.01(75-x)=0.03*75

<h2>Multiply both sides by 100.</h2>

0.06x*100+0.01*100(75-x)=100*0.03*75

<h2>Simplify</h2>

6x+75-x=3*75

6x+75-x=225

<h2>Solve</h2>

5x=225-75=150

5x=150

x=30

75-30=45

So, we need 30 gallons of 6% milk, and 45 gallons of 1% milk.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 8(x + 2) - 3( x - 4) = 6( x - 7) + 8, then x is what?
Lelechka [254]

Answer:

62

Step-by-step explanation:

jsnbbxmwmsknxbshxbs

5 0
3 years ago
Please i’m not good at math i need help i’m doing summer school online and i need help
Sati [7]

Answer:

135

____________

2*25/5=10

100*5=500

15*5=75

75*5=375

10+500-375=135

Hope this helps :3

8 0
4 years ago
Write a ratio comparing the amount of palm kernel oil 66 grams to rose hydrosol 110 grams write as a fraction then simplify
Basile [38]
\frac{66}{110}=\frac{3}{5}


7 0
3 years ago
Other questions:
  • In a local district math competition, three schools compete and the winner advance to the state competition. After each round, o
    7·1 answer
  • What is the order of rotational symmetry for the figure
    13·1 answer
  • Which is the graph of f 52
    11·1 answer
  • If a baseball player hits a baseball from 4 feet off the ground with an initial velocity of 64 feet per second, how long will it
    5·2 answers
  • In similar polygon, corresponding angles should not have equal measures.<br><br> True or False
    15·1 answer
  • Describe how you would create a number line to represent where to plot the following number:
    9·1 answer
  • Given that<br>9^-1/2 = 27^1/4 ÷ 3^x+1<br>Find the exact value of x. ​
    11·1 answer
  • If 4x – 5 = 96, what is the value of 4x + 12?
    6·2 answers
  • The cost of a 12 ounce bag of cashews is $5.86. What is the cost per ounce of the cashews?
    14·1 answer
  • Estimate the value of 102. ÷ 4.7
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!