A 2-quart carton of apple juice costs $4.56. What is the price per cup?
1 answer:
Answer:
57 cents
or
$0.57
Step-by-step explanation:
1 quart= 4 cups
2 quarts=8 cups
8 cups=4.56
Divide each side by 8
1 cup=0.57
Hope this Helps!
You might be interested in
Pythagorean Theorem
3*3+8*8=x*x
9+64=x*x
73=x*x
x=√73≈8.5
2!!! I better get 5 points
7.5
thats the answer i got for this
Answer:
4/7
Step-by-step explanation:
Answer:
x = -96
Step-by-step explanation: