1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andru [333]
2 years ago
6

A 2-quart carton of apple juice costs $4.56. What is the price per cup?

Mathematics
1 answer:
Ede4ka [16]2 years ago
8 0

Answer:

57 cents

    or

$0.57

Step-by-step explanation:

1 quart= 4 cups

2 quarts=8 cups

8 cups=4.56

Divide each side by 8

1 cup=0.57

Hope this Helps!

You might be interested in
A tea‑drinking Canadian friend of yours claims to have a very refined palate. She tells you that she can tell if, in preparing a
wlad13 [49]

Answer:

20

Step-by-step explanation:

There are 20 ways to select 3 cups from the 6 cups.

This can be calculated using formula nCr

Where,

n = objects

r = sample

Calculating 6C3 using calculator that is 20.

6 0
2 years ago
What would be the correct notation for the following ray?
muminat
It would be the middle choice. The choice on the left represents a line, and the choice on the right represents a line segment.

Hope this helps!
7 0
1 year ago
10. Given a = 7, b = 6, and c = 10, use the Law of Cosines to solve for A. Round your answer to the nearest degree.
tia_tia [17]

Answer:

10) 44° (nearest degree)

11) 136.6 units² (nearest tenth)

12) 47.8 units² (nearest tenth)

Step-by-step explanation:

Please see the attached pictures for the full solution.

6 0
3 years ago
How many capulets and montages are there
Sophie [7]

Answer:

i think the answer would be 4c + 6m = 100, 8c + 12m = 200

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
What is the sum of £4(0.5) "1?<br> n=1<br> O S=1.5<br> OS = 2<br> O S = 4.5<br> O S= 8
Lelu [443]
B. 2 …………………………,.,,,,,.,.,.,.,.,,,.,
3 0
2 years ago
Other questions:
  • Change 17/25 to thousandths ....... need help with that problem
    13·1 answer
  • A cone has a volume of 12 cubic inches. What is the volume of a cylinder that the cone fits exactly inside of?
    14·1 answer
  • Jasmine earns $1200 per month as a base salary, plus 3% of her total sales. Write a linear model of her monthly earnings. Then u
    8·2 answers
  • A sample of 2,500 people was asked how many cups of coffee they drink in the morning. You are given the following sample informa
    10·1 answer
  • I don’t know how to do this
    12·1 answer
  • Which equations for the measures of the unknown
    7·1 answer
  • The ratio of boys to girls in a group is 7.1. If there are 54 more boys than girls, work out how
    15·2 answers
  • Simplify ( 3x + 3 )^2
    7·2 answers
  • What cannot be rational??
    15·1 answer
  • Help with proving the following
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!