1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andru [333]
3 years ago
6

A 2-quart carton of apple juice costs $4.56. What is the price per cup?

Mathematics
1 answer:
Ede4ka [16]3 years ago
8 0

Answer:

57 cents

    or

$0.57

Step-by-step explanation:

1 quart= 4 cups

2 quarts=8 cups

8 cups=4.56

Divide each side by 8

1 cup=0.57

Hope this Helps!

You might be interested in
How do you simplify the expression q(x) = (x² + x - 1) × (x² - x - 1)?
rewona [7]

Answer:

q=−3x3+4x2−x

hope this helped :)

Step-by-step explanation:

8 0
4 years ago
4x + 9 + = 24 matematicas
Harlamova29_29 [7]

Answer:

3.75

Step-by-step explanation:

4x+9=24

4x=24-9

4x=15

x=15/4

x=3.75

7 0
3 years ago
Which of the following is equivalent to 34?<br> A) 7<br> B) 12<br> C) 64<br> D) 81
Mamont248 [21]
None of these are equivalent to 34; they're all different values.

6 0
3 years ago
Corinna has $80. She wants to buy a $256 plane ticket. She will save up her earnings from working at the museum where she earns
Gnesinka [82]

Answer:8

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Un terreno rectangular cuyo ancho mide 20 mts menos que su largo. Su área del terreno es de 150 metros cuadrados. ¿Determina las
IrinaVladis [17]

Answer:

you are a good friend Sayed im not sure if I can get it done before I get my license back and the whole time we go back and be out in a bit I guess that was the best thing I ever heard of the beast's I have

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Canada is the king of the doughnut world, as it has more doughnut shops per capita than any other country in the world. Tim Hort
    8·1 answer
  • Round 10,200 to the nearest thousand
    13·1 answer
  • Maya's construction company builds brick houses. The number of bricks her crew installs varies directly with the number of hours
    15·2 answers
  • Simplify: (x − 7)(6x − 3)
    7·1 answer
  • Yesterday han rode his bike 39 kilometers in 3 hours, today nathan rode his bike 8 kilometers in 30 minutes, compare his rates f
    6·1 answer
  • What is the fraction 36/80 expressed in lowest terms?
    13·2 answers
  • A 100g packet of tea costs £4.16.
    14·1 answer
  • The perimeter of a rectangular garden is 62 feet( remember, perimeter= 2l + 2w where l is the length and w is the width). The le
    9·1 answer
  • (3_4sin²a) (sec²_4tan²a) =(3-tan²a)(1-4sin²a)<br>​
    10·1 answer
  • The number 2 in the expression 5 + 2x is called the
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!