Answer: 13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
The 29.2 ounce bottle is better
Step-by-step explanation:
13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
find the ratios
13.5/2.19 = $6.16 per unit
29.2/5.37 = $5.44 per unit
C 17/2 hope this helps you
Answer:
7/2
Step-by-step explanation:
Answer:
z =15cm and
y=9.0cm
Step-by-step explanation:
Use sine rule
12/ sin53 = z / sin 90
Z = 12 x sin 90 / sin 53
Z = 15cm
To find y the angle opposite to y will be 180-(90+53)=37º
So
15/sin 90= y/sin37
y= 15 x sin37 /sin 90
y = 9.0cm