1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erma4kov [3.2K]
2 years ago
5

chef daniels places her favorite recipes in a bag for 4 pasta dishes, 5 casseroles, 3 types of chili, and 8 desserts. If Chef Da

niel chooses two recipes at random (but replaces the first one before drawing the second), what is the probability that the first recipe she selects is a casserole and the second recipe she selects is a dessert?
Mathematics
1 answer:
pishuonlain [190]2 years ago
5 0

Answer:

1/10

Step-by-step explanation:

5/20 x 8/20 = 1/10

You might be interested in
Is the following graph a function
daser333 [38]
You can use the vertical line test to determine if the graph is a function.

A function must: for every x value have only one y value.

Vertical line test: if you draw a bunch of vertical lines each line only touches the graph once.

So a circle would not be a function, or a horizontally facing parabola, etc... Remember, if you draw a vertical line "|" and it touches the graph more than once at any point then it is not a function.

Now take a look at the graph in the question.
In this graph if we do the vertical line test there are no place where a vertical line touches the graph twice so this graph is indeed a function.

This means your answer is C. Yes
7 0
3 years ago
Please solve the following complex number system ASAP, show work and please simplify fully.
Illusion [34]

Answer:

x= 16±√-64 over 2

Step-by-step explanation:

x= -(-16)±√(-16)²-4×1×80 over 2×1

x= 16±√256-320 over 2

x= 16±√-64 over 2

can also be represented with all real numbers.

7 0
2 years ago
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 6 ounces of raisins for $2.98 Choice B: 13 ounces of raisins for $7.18
pishuonlain [190]

Answer:

Choice B.

Step-by-step explanation:

2.98 divided by 6 = 0.4966∞ (rounded to the nearest hundredths) 0.50

7.18 divided by 13 =  0.5523076923 (rounded to the nearest hundredths) 0.55

The difference is 5 cents.

~~~Hope this helps~~~ :)

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
To make five apple pies you need about 2 pounds of apples how many pounds of apples do you need to make 20 pies
aleksklad [387]

Answer:

8 pounds

Step-by-step explanation:

use a proportion of 2/5 = x/20.

x will equal 8

5 0
3 years ago
Use the properties of addition to simplify 2d + 2 - 7f+ 4d - f.
Rudik [331]
6d - 8f + 2

hope this helps


8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the area?<br> 4 m<br> 10 m<br> square meters<br> What is the formula
    14·2 answers
  • Martiana estimates that the suface area of a rectangular prism with a lenth of 13.2 feet, a width of 6 feet and a height of 8 fe
    10·1 answer
  • What is nine more than a number y, if that number is 4?
    12·2 answers
  • If the ratio of the areas of two similar polygons is 32:50, what is the ratio of the corresponding side lengths?
    15·1 answer
  • Please help me figure this out and pls explain to me how to do this I’m so confused
    6·1 answer
  • A cell phone plan costs $26.70 per month for 800 minutes of talk time. It costs an
    12·1 answer
  • 3) Find the volume of this solid: *<br> cm<br> 2 cm
    10·1 answer
  • Can someone help me with this
    7·2 answers
  • What is the conjugate of 7+2√5<br><br><br> i don’t know how to do this please help
    6·1 answer
  • Subtract 9 from e. Then, divide by 2.
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!