1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Margaret [11]
3 years ago
15

How many did he clear the first day

Mathematics
1 answer:
SSSSS [86.1K]3 years ago
4 0

Answer:25 yards on the first day.In numerals:XXV

Step-by-step explanation:its pretty simple he cleared the same amount for the first five days.Then 8 more on the sixth.So since 133 in total subtract 8 and divide by 5.133-8=125/5=25 25 yards.

You might be interested in
Find the value of x
iVinArrow [24]

Answer:

x = 121

Step-by-step explanation:

Let the measure of the altitude of the given triangle be h units.

By geometric mean theorem:

h =  \sqrt{23 \times x}  \\  \\ h =  \sqrt{23x}  \\  \\ now \: by \: pythagors \: theorem \\  \\  {(x + 11)}^{2}  =  {h}^{2}  +  {x}^{2}  \\  \\   \cancel{{x}^{2}}  + 22x + 121 =  {( \sqrt{23x} )}^{2}  +  \cancel{{x}^{2}} \\  \\ 22x + 121 = 23x \\  \\ 22x - 23x =  - 121 \\  \\  - x =  - 121 \\  \\ x = 121

4 0
3 years ago
Define a variable and write an expression for the phrase.
kondaur [170]

n / 82 is your answer

5 0
3 years ago
The cable company takes an SRS of 250 of the approximately 15,000 households who subscribe to them. They found that 75 percent o
kati45 [8]

Answer:

Answer; Mean = p = 0.75

             Standard deviation =0.0274  

Step-by-step explanation:

Mean = p = 0.75

Standard deviation = √ [ p ( 1 - p) / n ]

= √ [ 0.75 * ( 1 - 0.75) / 250]

= 0.0274

5 0
3 years ago
What is the value of x in the equation 8 + 4 = 2(x - 1)?
kramer

Answer:

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
A bike with an original price of $90 is discounted 40%. What is the sale price?
Mila [183]
So you do $90 times .40 because 40%=.40 then next you set up your problem

90x.40=36


In total the sales price is $36
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the unit rate per bottle if a pack of 25 bottles of juice sells for $5? $0.10 per bottle $0.20 per bottle $2.50 per bott
    10·1 answer
  • The graph of a line passes through the two points (-2, 1) and (2, 1). What is the equation of the line written in general form?
    14·1 answer
  • When is slope-intercept form most useful?
    7·1 answer
  • Question 16
    6·1 answer
  • The area of a rectangle is 36 cm2. The length of the rectangle is 8 cm.
    15·1 answer
  • Select the situation that describes the following expression.<br>co<br>alယ​
    7·1 answer
  • 436÷2??? Con paso a paso no entendí y cuáles son los números paresjnbhhvygctfctgcgtvyg ygvybyhhvhvyvgyvchvgvgvgvgvgvggvgvggvygbb
    15·1 answer
  • Ted is not particularly creative. He uses the pickup line​ "If I could rearrange the​ alphabet, I'd put U and I​ together." The
    10·1 answer
  • . Suppose lines
    13·1 answer
  • Midpoints <br> H is the midpoint of iJ, and IH, = 0.75. What is the value of HJ?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!