Answer:
X= 14
Step-by-step explanation:
Given that 1/3 of a box is 6 dollars, we can say that per dollar is 1/18 of a box. If you have 4 dollars, this would mean that you can buy 4/18 of a box to 2/9 of a box. Hope this answers your question. Have a great day ahead!
12t (that's the $12 for a shirt) + 25s (25 dollars for shorts) < (or equal too) 126
The combination cost for the shirts and shorts has to be less than or equal to $126
t + s > (or equal too) 5
The total number of items has to be greater then or equal too or equal to 5
The answer is (5,-3) I hope this helps you!
IDK the constant and quantities...
First, find how many hours it takes for him to grade 1 essay, 0.16. Then multiply that by 35 to get 5.6.
I hope this is right -_-'