1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alekssandra [29.7K]
3 years ago
7

"Four times a number is no more than 36."

Mathematics
1 answer:
kow [346]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

if we consider x as the number we can write this inequality:

4x ≤ 36

If we divide the two members by 4 we have:

x ≤ 9

You might be interested in
If point p and q contened in a plane then PQ is entirely contained in that plane?
anyanavicka [17]
Please elaborate on this so that I can help you.
6 0
3 years ago
The two lines graphed below are not parallel. How many solutions are
gizmo_the_mogwai [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

Any non-parallel lines in the plane must intersect in one place; thus, there is one solution to the system of equations.

3 0
3 years ago
What is 5.8×10*6 seconds in minutes?
Amanda [17]
BBBBBBB.....................................
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Three people share seven brownise. how many does each person get?
rjkz [21]
I believe it is 2.33 repeating
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
BE is the midsegment of triangle ACD. The value of x is:
Anna35 [415]
The midsegment theorem says that the midsegment is half the third side and parallel as well. 20*2 is 40 so x = 35
6 0
3 years ago
Other questions:
  • What are the slope and the y-intercept of the linear function that is represented by the graph?
    14·2 answers
  • What ordered pair is 5 units to the right and 3 units up from the origin?
    10·1 answer
  • Convert the following percent into common fractions in simplest form:
    13·1 answer
  • What does the expression x ≤ 4 mean in word form?
    10·2 answers
  • −6>−30−4x−6>−30-4x. What's the inequality.
    14·1 answer
  • How do you solve it tho
    6·2 answers
  • Please anyone help me on this
    9·1 answer
  • What is the slope of the line shown below?
    15·2 answers
  • 4 pounds of grapes cost 5$ 7 pounds of grapes cost $8.75. What is the cost per pound?
    8·2 answers
  • 8.91203 to the nearest whole number =
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!