Answer:
$1.25
Step-by-step explanation:
$2.50 / 2 = $1.25 per liter
Answer:
j = 10
Step-by-step explanation:
You add 7 to both sides then divide both sides by -2
Answer:
1/8
Step-by-step explanation:
20 + 10 + 25 + 15 + 10 = 80
10 / 80 = 1/8
P(n)=news time/total time
We are told that the news is 14 minutes long during an hour so
p(n)=14/60
p(n)=7/30
Answer:
729
Step-by-step explanation:
9 x 9 = 81
81 x 9 = 729