1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
In-s [12.5K]
2 years ago
13

How can you use estimation to justify that the answer $7,875 is reasonable? $1,575 X 5 =p $1,575 X 5 = $7,875. So, p = $7,875.​

Mathematics
1 answer:
Alisiya [41]2 years ago
7 0

Answer:

p= 1

Step-by-step explanation:

1,575x5 =p  p=1

You might be interested in
A store sells milk in 8 ounce cartons for $1.12. What is the unit price per ounce of milk
Kruka [31]

Answer:

$0.14 per ounce

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Together teammates Pedro and Ricky got 2669 base hits last season Pedro had 275 more hits than Ricky how many hits did each play
Readme [11.4K]
Pedro had 1,609.5 and Ricky had 1,074.5.
3 0
3 years ago
Jennet graphs the inequality Negative 6 less-than x on the number line below.
netineya [11]

Answer: the graph is correct.

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which operation should you perform first when you simplify the expression below? 10 ÷ 2 + 3(8 × 9)= A addition B subtraction C m
N76 [4]
C. multiplication (the 8 x 9 within the parenthesis)
8 0
3 years ago
Factor x2 – 8x + 15.<br> Which pair of numbers has a product of ac and a sum of b?
Troyanec [42]
-5 and -3 are your numbers. 
7 0
3 years ago
Other questions:
  • A pair of shoes usually sells for $63. If the shoes are 30% off, and sales tax is 7%, what is the total price of the shoes, incl
    14·2 answers
  • A cycling store sells two-wheel bicycles and three-wheel tricycles. It sells 58 cycles that had a total of 134 wheels. How many
    13·1 answer
  • How many children can be served from 8 gallons of milk
    6·1 answer
  • What polygon is obtained by graphing the given system of inequalities? What is the area of the polygon bounded by the inequaliti
    15·1 answer
  • joan needs $60 for a class trip. She has $32. She can earn $4 an hour mowing lawns. How many hours must Joan to have the money s
    14·2 answers
  • This is for 100 Which equation represents the relationship between the x-and y-values shown in the table
    10·1 answer
  • 14.
    10·1 answer
  • each Saturday morning Janie works 5 hours and earns $35.75. How much does Janie earn for each hour she works?
    9·1 answer
  • What is 20 percent of 576
    10·1 answer
  • Write 530% as a decimal and as a mixed number of fraction
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!