1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
WINSTONCH [101]
3 years ago
9

The diameter of a meteorite in millimeters is calculated by four different methods. Order the results from least to greatest. Ex

plain how you determined your answer using domain specific vocabulary and specific details. Joe: √18 mm, Lisa: 13/3 mm, Pablo: 4.6 mm, Julien: 4 (pi)mm​

Mathematics
1 answer:
grandymaker [24]3 years ago
8 0

Answer:

√18, 13/3, 4.6, 4π

Step-by-step explanation:

joe = √18 = 4.24 mm

Lisa = 13/3 = 4.33 mm

Pablo = 4.6 = 4.60 mm

Julien = 4π = 12.56 mm

You might be interested in
Can someone pls help me with this?
Sunny_sXe [5.5K]

Answer:

the answer is d

Step-by-step explanation:

so for one do y-intercept has to be at (0,25) so we can eliminate answer choices B and C

the reason why it is not a is because a is moving out of constant rate of 25 when it needs to be moving at a constant rate like 10 D is the answer because it's moving at a constant rate of 10 and it has a y intercept of (0,25)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate the geometric series
Schach [20]

Your multiplying by -4 each time

-1x-4=4

4x-4=-16

-16x-4=64

3 0
3 years ago
You notice that the client's bedroom is also proportional to a larger office that you have already completed. The diagram below
9966 [12]

Answer:

D. 75

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
A bag contains 5 blue, 3 red, 6 green, 9 orange, and 20 black marbles. What is the ratio of the number of blue marbles to the nu
barxatty [35]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

blue+green=15

blue is 5

5 to 15

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jonah runs a bakery, and his most popular item is cinnamon raisin bread. He has two options to purchase raisins.
garri49 [273]

Answer:

C. $0.19/ounce

Step-by-step explanation:

We know that 16 ounces = 1 pound but we have 5 pounds,

So, we do 5 times 16.

We get 80 (ounces)  and we divided ounces by total cost ($15.25)

We get our answer:

$0.19/ounce

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The function g(x) is a transformation of the linear function f(x) = −3x + 8 that reflected across the x-axis. Which of the follo
    10·1 answer
  • Will mark brainliest​
    8·1 answer
  • Would it be 4? Or would I do 1 divided by four
    12·1 answer
  • Q + 12 - 2 (q-22)&gt;0<br><br><br><br> step by step please hurry ); &lt;3
    7·2 answers
  • Help me with guys plzzzzz
    12·2 answers
  • What is the measure of the angle shown on the right
    13·2 answers
  • A local college offers scholarships to students who graduate in the top 1% of their high school classes according to GPA. If a h
    13·1 answer
  • five more then -8 times a number is 29. What is the number? Let the mystery number be represented by n.
    9·1 answer
  • Aliza reads 9 pages of a book in 1/3 hour. It takes her the same length of time to read each page. How many pages does Aliza rea
    13·1 answer
  • Pls answer correctly c:
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!