Answer:
C, 2/5
Step-by-step explanation:
<u>.</u>
B because the distance between p to b is 1/4 of the line and the distance between p to a is 3/4 of the line
The answer is 9. there are 16 ounces in a pound so if you times that by three it is 48 ounces. 9 sandwiches equals 45 ounces
It is given in the question that
Anna buys 12 pens and 20 pencils for a total cost of $16. One pen costs $0.40 more than a pencil.
Let the cost of pencil is $ x .
Therefore cost of pen is

According to the question

Distributing 12 and combining like terms, we will get

Therefore cost of pencil is $0.35 and cost of pen is
