1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hichkok12 [17]
3 years ago
11

A map uses a scale of 1 in :20mi. Find the the actual distance of 5.5 inches on the map. help me​

Mathematics
1 answer:
astraxan [27]3 years ago
4 0

Answer:

110

Step-by-step explanation:

5.5 x 20 = 110

You might be interested in
What is 16% of 90 helpppp plssss
Lunna [17]

Answer:

first off, welcome to brainly, second, your answer is 14.4

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
<br> I need help with the solution
Artyom0805 [142]

The answer is Pedro.

3 0
2 years ago
Please help me!<br> [One Step Inequalities]
ivann1987 [24]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Can someone help wit this just find the value of x
Romashka-Z-Leto [24]
2x-2+x+5=90
3x+3=90
-3 -3
3x/3 =87/3
x=29
6 0
3 years ago
Help please <br><br><br> 12345678910<br><br> 12345678910
Vlada [557]

Answer:

4743246

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the commutative, associative, and distributive property of 3a plus 5a plus 2b
    10·2 answers
  • An airplane with an air speed of 165 mph is headed 210°. If the plane encounters a 15 mph wind from the west, find the ground sp
    13·1 answer
  • Use the distributive property to find the price. 5($5.91) a. $30.45 b. $29.55 c. $25.50
    6·2 answers
  • if 5 kids are reading books in the library and they're are 12 kids and the other kids want to read to but it takes 33 minutes to
    11·1 answer
  • There were 4289 fans at todays basketball game. Round 4289 to the nearest hundred
    14·1 answer
  • (Please help, i will mark brainliest!!!)
    13·2 answers
  • 1. A bag of apples at HEB costs $2.49 for 6 apples. What is the price per apple.
    8·2 answers
  • What is the area of this shape?(look at picture)
    5·2 answers
  • Help me please asap ‘,:’
    6·1 answer
  • Joey is saving for a new bike. On the first day he saves $2. Each day after that, he doubles the number of dollars he saved on t
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!