Answer:
use a calulator it can help
Step-by-step explanation:
.
Answer:
it 31 for sure but if not that than some thing is wrong
Step-by-step explanation:
15+12+4=31
Let, x = The cost of an apple
y = The cost of a peach
6x + 9y = 7.86 - - - - - - - - 1
4x + 5y = 4.82 - - - - - - - - 2
From equation 2,
4x =4.82 - 5y
x= (4.82 - 5y) ÷ 4 - - - - - - - 3
Substitute 3 into 1,
6x + 9y = 7.86
6 [(4.82 - 5y) ÷ 4] + 9y = 7.86
(28.92 - 30 y) ÷4 + 9y = 7.86
28.92 - 30y + 36y = 31.44
6y=2.52
y= 0.42
Substitute y = 0.42 into 2
4x + 5y= 4.82
4x + 5 (0.42) = 4.82
4x + 2.1 = 4.82
4x= 2.72
x= 0.68.
Thus, an apple costs $ 0.68 and a peach costs $ 0.42.
Answer:
13
Step-by-step explanation:
(3-2i)(3+2i) = 9 + 6i - 6i - 4i^2
9 - 4i^2
9 + 4 = 13
A. define the variables : a = abby's miles, j = james' miles
b. a = j + 4......j = a - 4
c. a + j = 28
a = j + 4
d. (j + 4) + j = 28
2j + 4 = 28
2j = 28 - 4
2j = 24
j = 24/2
j = 12
a = j + 4
a = 12 + 4
a = 16
e. check..
a + j = 28
16 + 12 = 28
28 = 28 (correct)
solution is : abby's miles (a) = 16
james' miles (j) = 12