1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Svetllana [295]
3 years ago
11

PLEASEEEE HELPPP ME this is due today!!!

Mathematics
2 answers:
Sati [7]3 years ago
5 0
The step after the given would be subtraction
Papessa [141]3 years ago
4 0
The answer for the second bracket is simplification
You might be interested in
Estimating to the nearest hundred. 255-99
cricket20 [7]

Answer:

150

Step-by-step explanation:

255 - 99 = ?

255 can become 250

99 can become 100

250 - 100 = 150

To check, 255-99 = 156 so our answer seems to be correct and a close estimate! ✔

Have a nice day! - <em>if this is not what you need, let me know. Different classes ask you to estimate differently.</em>

     I hope this is what you are looking for, but if not - comment! I will edit and update my answer accordingly. (ノ^∇^)

- Heather

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Based on a sample survey, a company claims tha 80% of their customers are satisfied with their products. out of 350 customers, h
sesenic [268]

Answer:

280 customers

Step-by-step explanation:

80% of 350 is 280

4 0
2 years ago
A jewellery shop sells 240 necklaces in a month.180 Necklaces were sold vis, the shop's website, the rest were sold in a high st
serg [7]

Answer:

3:1

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Point E has a positive y-coordinate
WINSTONCH [101]
Yes. Point E is on the y- coordinate and it’s might be positive side.
8 0
4 years ago
Victoria went shopping for ingredients to make a stew. The table shows the
torisob [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

It is hard for me to read but you take the weight times the cost per pound to find out how much

IF you buy potatoes 6.3 pounds times $7.56 a pound = $47.63 total

but IF its 6.3 pound at a total cost of $7.56 you divide to find the per pound price.  $7.56 ÷ 6.3 pounds = $1.20 a pound.

to check this you take your answer $1.20 times the number of pounds bought 6.3 = $7.56

7 0
3 years ago
Other questions:
  • A European car manufacturer reports that the fuel efficiency o f the new MicroCar is 28.5 km/L highway and 22.0 km/L city. What
    5·1 answer
  • What is the slope and y-intercept of the equation 3(y − 2) 6(x 1) − 2 = 0?
    11·2 answers
  • a jeweler buys a ring for $85.00 and sell it with 135% increase in price. How much did he sell it for?
    10·2 answers
  • A book had a length of 5 inches and a width of 8 inches. What is the perimeter of the book
    14·2 answers
  • Algebraic expression: t divided by 3-6=14
    15·1 answer
  • Need help pls<br> 18 POINTS IF YOU HELP.<br> On #6 pls.
    7·2 answers
  • (08.03) Consider the following pair of equations:
    11·1 answer
  • Use the given confidence interval limits to find the point estimate and the margin of error E.
    8·1 answer
  • Please help meee i need this ASAP
    8·1 answer
  • How can you compare -1 and 0?​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!