1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AnnyKZ [126]
3 years ago
15

Find the slope between the given two points. Please help...

Mathematics
1 answer:
Jet001 [13]3 years ago
7 0

Answer:

8/-5

Step-by-step explanation:

the equation for slope is y 2 - y 1/ x 2 - x 1 so your equation is -7 - (-11) / -6 - (-1) which simplifies to  8/ -5 and that is the slope.

You might be interested in
Write that down the equation for the lines that is the graphs are depicted below
erastovalidia [21]
  • A(1,2)

Find slope of line (m)

\\ \sf\longmapsto m=\dfrac{2-0}{1-0}

\\ \sf\longmapsto m=2

Putting in y=mx+b

\\ \sf\longmapsto y=mx+b

\\ \sf\longmapsto 2=2(1)+b

\\ \sf\longmapsto 2=2+b

\\ \sf\longmapsto b=2-2=0

Equation of the line

\\ \sf\longmapsto y=2x

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
K/8=11<br> Find the value of K
____ [38]

Answer:

k=88

Step-by-step explanation:

as 8*11=88

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
URGENT PLEASE HELP!!!20 POINTS!!!
VashaNatasha [74]
Add them all together and multiply by 2
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A pizzeria sells 452 pizzas in a day .The price for a pizza is £5.45 and the costs per pizza is £3.05.Calculate the profit if th
muminat

Answer:

$807.554098

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Angelina paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday party. What is the unit cost for each cupcake? *
S_A_V [24]

Answer:$.55

Step-by-step explanation:

An important thing to know is that a dozen is equal to 12.

12x= 6.60

/12     /12

x=.55

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 4 questions ! will mark and rate!
    15·1 answer
  • Which of the following number is greater? <br> 7.03. Or 7.0? Why?
    6·1 answer
  • 12x + 3x = ___? Please explain
    6·1 answer
  • Which best describe all possible classifications for the following set of numbers?
    15·1 answer
  • What is -3 and 3/8 as a mixed number?
    5·1 answer
  • A man buys 3 chicken sandwiches at 2.75 each and 2 cokes at 1.19 and the tax is $0.64. he gives you 11.52. how much change shoul
    5·1 answer
  • Brian wants to put this picture in the school newspaper in a space that is 5 inches tall. If he enlarges the picture proportiona
    6·1 answer
  • What are the domain and range of the function below?
    14·2 answers
  • Someone help me please<br><br><br> Find the measure of 0 (to the nearest tenth)
    8·2 answers
  • Please help me! <br><br> ty :)
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!