1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
velikii [3]
3 years ago
13

Multiple choice pls help!

Mathematics
2 answers:
ser-zykov [4K]3 years ago
8 0

Answer:

\frac{15}{17}

Step-by-step explanation:

sine = \frac{oppositex}{hypotenuse}

since A = \frac{15}{17}

xenn [34]3 years ago
4 0
15 add 17 then subtracet 180
You might be interested in
Can someone please help me with this
schepotkina [342]

Answer:

y=25

2 of the y's = 50 in total

Step-by-step explanation:

180-115=x

x=65

180-90-65=y

y=25

5 0
3 years ago
What is the value of x in the equation , when y = 3?
sashaice [31]

Answer:

9

Step-by-step explanation:

I think the answer would be 9 but I'm not for sure

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If the statement "If it is cold, then I wear a jacket" is assumed to be true, is its converse, "If I wear a jacket, then it must
Ad libitum [116K]

it is false, there could be other reasons they wear a jacket other than being cold.

8 0
3 years ago
Elena works at least 4 hours but not more than 8 hours. The amount of money Elena earns for working t hours is represented by a
mezya [45]
That makes no sense what are we supposed to figure out
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A coat that usually costs $123 is marked 1/3 off. What is the sale price of the coat
svet-max [94.6K]
2/3 X 123 = $82
*2/3 of the original price
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Cotton On Ltd. currently has the following capital structure: Debt: $3,500,000 par value of outstanding bond that pays annually
    10·1 answer
  • 1. What solid is represented by this net? (Image 1). A. cylinder B. triangular pyramid C. rectangular prism D. triangular prism
    15·1 answer
  • Which is the better deal? Question 2 options: 1 lb of apples for $2.50 3 lbs of apples for $4.25 5 lbs of apples for $7.20 10 lb
    10·1 answer
  • A video game company can fit 535 boxes of games into a truck. If the company has 47 full trucks, how many games does it have in
    7·1 answer
  • Simplify the expression.<br> (the quantity x to the one-sixth power end quantity to the power of 3.)
    6·2 answers
  • Find the slope and reduce. P=(3-4, 1 1/4) Q=(-1/2, -1)​
    13·1 answer
  • Which is the galaxy is the closest to our galaxy at the moment ​
    11·1 answer
  • The distance between two cities on a map is 3.5 centimeters the map uses a scale in which 1 centimeter represents 20 km what is
    6·1 answer
  • Someone please help me
    13·1 answer
  • Write an equation of the line in point-slope form y-y_1=m(x-x_1) from the given point and slope.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!