3x+4y = 375
6x+ 4y= 600
-------------------
6x-3x = 600 - 375
3x=225
x=225:3
x=75 cents
3*x+4y= 375
3*75+4y=375
225 +4y = 375
4y=375-225
4y=150
y=150:4
y=37,5 cents
the price is 75+37,5=112,5 cents for one bag of potato chips and one candy bar
Answer:
342
Step-by-step explanation:
Let's see the difference is each successive values:
232 - 217 = 15
252 - 232 = 20
277 - 252 = 25
307 - 277 = 30
As we can see, each month the increase is 5 more than previous months' increase. <em>Clearly from the pattern we can surmise that the next month (August), it will increase by 35 from the value of July.</em>
Number of visitors in August = Number of Visitors in July + 35 = 307 + 35 = 342
25% of $270 is $67.50
10% of $270 is $27.0
27.0
+67.50
is $94.50
$270 - $94.50 is
$175.50 (Final Answer.) [I hope this helped you!]
Answer:
y = -2/3 + 18
Step-by-step explanation:
2x + 3y = 18 ----- here is the equation...
-2x - 2x ----- bring the 2x to the other side
3y = -2x + 18 ----- now you have to divide everything by 3 to get y by itself
y = -2/3 + 18 ----- Done!
Answer:
$17.22 per foot
Step-by-step explanation:
To find the unit rate, divide the amount of money by the amount of feet. This will give you how much money per one foot.
310/18= 17.22222