1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
attashe74 [19]
2 years ago
10

Please answer !! thanks

Mathematics
1 answer:
irga5000 [103]2 years ago
5 0
No thanks buddy im pretty busy already
You might be interested in
One apple and three oranges cost $5.10 and another 5 oranges and one Apple cost $7.50 what is the price of one apple and one ora
alekssr [168]

Answer:

$2.7

Step-by-step explanation:

Let the price of one apple be x

and the price of one orange y

Hence ;

One apple and 3 oranges would cost:

x + 3×y = $5.10----------------------------(1)

One apple and 5 oranges would cost;

x + 5×y = $7.50--------------------------(2)

Subtracting eqn (1) from (2), we have :

x-x + 5y -3y = 7.5- 5.1

2y = 2.4

y = $1.2

From eqn(1)

x + 3y = $5.10

x= $5.10-3($1.2) = $5.10-$3.6 = $1.5

Hence x=$1.5 and y= $1.2

We are required to find the cost of one apple and one orange, hence :

x+y = $1.5+$1.2= $2.7

4 0
2 years ago
Which of the following have the same value as the fraction below? 3/8
Digiron [165]
1/2,2/4,3/8 and 6/16 could i plz get a brainly i just need one 
5 0
3 years ago
Thank you guys fir the help
Lubov Fominskaja [6]
The correct answer to that would be b
4 0
3 years ago
\frac{(2_1-4_{2}) ^{4} } {2} <br> Quick I need help<br> Plz answer it NOW
erastova [34]

Answer:

2(2^1-4^2)^4

     

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Use a graph to describe the domain and range of each of the functional sequence below
Y_Kistochka [10]

Answer:

ℝ

Step-by-step explanation:

All linear functions have a <em>range</em> and <em>domain</em> of <em>all real numbers</em>.

I am joyous to assist you anytime.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the area of the parallelogram shown?
    6·1 answer
  • Find parametric equations for the line parallel to r = (6,-8) and passing through P (9, -1)
    6·1 answer
  • Make 1/5 a fraction with a denominator of 45 <br><br> Please show work<br><br> 12 points
    6·2 answers
  • Please look at attached file
    7·1 answer
  • ES URGENTE POR FAVOR :
    13·1 answer
  • Kenji earned the test scores below in English class.
    5·2 answers
  • Lucia made a scale drawing of a game room. The pool table is 3 inches long in the drawing. The actual pool table is 9 feet long.
    12·1 answer
  • Can someone please explain how you do this step by step?
    14·1 answer
  • Evaluate the following expressions if a = 2, b = 3, x = 4, and y = 5.<br> y+ab/6b+x
    11·2 answers
  • If a_1=2a 1 =2 and a_n=(a_{n-1})^2+5a n=(a n−1 ) 2 +5 then find the value of a_4a 4
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!