1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OlgaM077 [116]
2 years ago
5

CAN SOMEONE HELP ME WITH THIS

Mathematics
1 answer:
Anvisha [2.4K]2 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

x+15=102

x=87

You might be interested in
target sells tide detergent for $6.75 for 25 fluid ounces. walmart sells tide dergernt for $11.20 for 40 fl.oz. use the unit rat
Aleks [24]

Step-by-step explanation:

the cost per ounce at target would be .2688 and the cost per ounce ot walmart would be .28 so target would be the better buy.

4 0
2 years ago
In quadrilateral PQRS, the coordinates are (0,0), R(a +c, b), and S(a, b). How can you use coordinate geometry to show that the
aliina [53]

Answer:By definition, perpendicular line are two lines that intersect at right angles. In other words, the angle made by two lines should be 90°. Therefore, the use of distance formula does not help because it only tells you if the sides are equal. It does not tell you about the intercepted angle.

A technique that can help you to know if two straight lines are perpendicular is is you find their slopes. Let's say the slope of line 1 is m1 and the slope of line 2 is m2. If m1*m2 yields a product of -1, then the lines are perpendicular. This is because if m1 is the negative reciprocal of m2, the lines are perpendicular. But if m1=m2, the lines are parallel, meaning they don't intersect at all.

Therefore, the answer is: Find the slopes and show that their product is -1.

hope it help

6 0
2 years ago
Line AB goes through the points A (0,-4) and B (6,2). Which equation represents line AB?
Nadya [2.5K]

Answer:

c, i just got it right on edge

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Can u solve this for me??
dangina [55]

Answer:

19 lawns

Step-by-step explanation:

well 64.99 is about $65

so you would need to mow atleast 19 lawns (this does not included tax XD)

3 0
3 years ago
If Martha earns $3.25 per hour for babysitting, how much will she earn in: 1.5 hours? 2.5 hours? 3.5 hours?
IgorC [24]
IF MARTHA EARNS 3.25/HOUR FRO BABYSITTING (SHE IS UNDERPAID!)
IN 1.5 HOURS=3.25*1.5=4.88 DOLLARS
IN 2.5 HOURS=3.25*2.5=8.13 DOLLARS
IN 3.5 HOURS=3.25*3.5=11.38 DOLLARS  

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • It costs $2.99 for a dozen bagels at the local bakery. What is the unit rate per bagel?
    6·1 answer
  • I need help with both questions, you can answer either exercise #2 or #4 or both if you want to.
    13·1 answer
  • What is the value of (f-g)(5)? a.-18 <br> b.-4 <br> c.16 <br> d.42
    11·2 answers
  • a seed company planted a floral mosaic of a national flags.the perimeter of the flag is 560 feet determine the flags length and
    14·1 answer
  • Plzs help up till 13 please!
    8·1 answer
  • Point A is located at (-5, -8). After it is translated, point A' is located at (-5, -5). What was the translation?
    13·1 answer
  • Compute the circumference of a circle with radius 12ft
    15·1 answer
  • I WILL GIVE BRAINLIEST PLS HELP PLS PLS PLS
    12·1 answer
  • Please help me I just can’t figure this out. I’ll mark you brainiest if you know it but ONLY if you know it
    7·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST! Form quadratic functions given the following information: f(x)&gt;0 if and only if 1
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!