1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paladinen [302]
3 years ago
8

Find the unit price for each size of Jiffy peanut butter and determine which size is the better buy 18 oz. $3.28

Mathematics
1 answer:
Liono4ka [1.6K]3 years ago
5 0
Price this per ounce
18oz = $0.182 per ounce
22oz =$0.181 per ounce
28oz =$0.174 per ounce
You might be interested in
A 20,000 gallon tank is 3/4full. If the drain valve on this tank allows 2.5 gallons of water to be drained per minute, about how
patriot [66]

Answer:

100 Hours

Step-by-step explanation:

since the tank has 15,000 gallons of water. it drains at a rate of 150 gallons per hour so 15,000 divided by 150 equals 100

6 0
3 years ago
Where is EF to the nearest tenth??
Katena32 [7]

Answer:

37.7

Step-by-step explanation:

EF and ED define the Tangent of D

Tan(37) = side opposite D / side adjacent to D

Opposite means a line (FE) that is not connected to the angle. It is never the longest line (hypotenuse) in a Right Triangle

Adjacent means the leg that is connected to the angle, but is not the hypotenuse.

Tan(D) = opposite over adjacent

Opposite = x

Adjacent = 50

Tan(37) = 0.7536 rounded to 4 places, but I've kept the exact value in my calculator.

0.7536 = x / 50     Multiply both sides by 50

0.7536*50 = x

x = 37.6777

The nearest 1/10 is 37.7

6 0
2 years ago
An office supply Store A is offering copy paper for $3.00 per pack. Store B is running a special of buy two for $4.20 each and g
iVinArrow [24]
A. would be the answer

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Colin buys a tv for £530. It depreciates at a rate of 3% per year. How much will it be worth in 5 years? Give your answer to the
rodikova [14]

Answer: In 5 years it will be worth £455

Step-by-step explanation:

Step 1

Given

The cost of the T.V. for Colin = £530.

The rate of depreciation per year = 3%

Time/ period = 5 years

Formulae to be used

F = P  X (1 - r) ^ n

where

F = the future value after depreciation

P = the present value.

r =the interest rate per time period

n = the time/ periods

Step 2--- SOLVING

F = P  X (1- r) ^ n

F= 530 x (1-0.03) ^ 5

=530 x 0.858734

=£455.129

Rounding up to the nearest penny where appropriate = £455

3 0
2 years ago
Solve for X! Will mark brainliest
777dan777 [17]

Answer:

180-78=102

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • XVerify the identity. (7 points) cos 4u = cos22u - sin22u
    5·1 answer
  • Find the perimeter of the polygon with the given vertices<br><br>G(2,4), H(2,-3), J(-2,-3), K(-2,4)
    9·1 answer
  • The fox population in a certain region has an annual growth rate of 6% per year. In the year 2012, there were 24,900 foxes count
    10·1 answer
  • What’s 10% in decimal
    14·2 answers
  • Write an equation and point slope form for the given point and slope:<br>Point: (4,-6)<br>Slope: 2​
    13·1 answer
  • State the degree of the polynomial -x4
    9·1 answer
  • The admission to a local carnival is $8.25 per person and $1.50 for each ride. How much more will it cost a group of 3 friends t
    14·2 answers
  • Find the volume of the composite figure. Round to the nearest hundredth.
    13·1 answer
  • Adams Stationary sells cards in packs of 6 and envelops in packs of 9. If HyunSik wants the same number of each, what is the min
    8·1 answer
  • Please help me with this question 17t 200kg divided by 8​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!