Jose bought 3 pens and 6 pencils for $6.60. Amy bought 5 pens and 8 pencils for $10.00. How much does one pencil cost?
1 answer:
Answer:
pen = $1.20, pencil = $0.50
Step-by-step explanation:
let x = pen
let y = pencil
create system of equations:
3x + 6y = 6.60 [can be simplified to be x + 2y = 2.20]
5x + 8y = 10.00
substitution method:
x = 2.2 - 2y
5(2.2 - 2y) + 8y = 10
11 - 10y + 8y = 10
-2y = -1
y = 1/2
solve for 'x':
3x + 6(1/2) = 6.6
3x + 3 = 6.6
3x = 3.6
x = 1.2
You might be interested in
It says to simplify so number 3 would be 12

Number 4 is

Number 5 is
Answer:
the answer might be 0.86 I don't know though
Putting in h(1) would get you 1, putting in h(4) would get you 5.