1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
guapka [62]
2 years ago
9

Jose bought 3 pens and 6 pencils for $6.60. Amy bought 5 pens and 8 pencils for $10.00. How much does one pencil cost?

Mathematics
1 answer:
xenn [34]2 years ago
7 0

Answer:

pen = $1.20,  pencil = $0.50

Step-by-step explanation:

let x = pen

let y = pencil

create system of equations:

3x + 6y = 6.60        [can be simplified to be x + 2y = 2.20]

5x + 8y = 10.00

substitution method:

x = 2.2 - 2y

5(2.2 - 2y) + 8y = 10

11 - 10y + 8y = 10

-2y = -1

y = 1/2

solve for 'x':

3x + 6(1/2) = 6.6

3x + 3 = 6.6

3x = 3.6

x = 1.2

You might be interested in
Martha earned $180 during the summer doing chores. She bought 3 books worth $14 each using her chore money. How much money was l
Viktor [21]

Answer:

$138

Step-by-step explanation:

We can first turn the words into a mathematical equation by substituting words with the information we have:

Total earning - ( Price of three books)

$180 - (Price of one book x 3)

$180 - ($14 x 3)

Finally, after we have created the mathematical equation, we solve it!

$180 - ($14 x 3)

$180 - $42

$138

6 0
2 years ago
Please answer full question below thank you
Yuliya22 [10]

Explanation:

Angles 1 & 2 have to equal 180. So, if ∠1 is equal to 140, ∠2 is equal to 40 because 140 + 40 = 180.

So far... we know that:

  • ∠2 = 40
  • ∠9 = 80

Angles 2, 9, and 11 make a triangle, a triangles "magic number" is also 180. To get 180, you must add up all of the angles. Well... we don't know ∠11 so to find it, you subtract 40 & 80 from 180. 180 - 80 - 40 = 60.

Answer:

∠2 = 40

∠11 = 60

7 0
3 years ago
Please help me if you know it
Diano4ka-milaya [45]

Answer:

The answer is the third one

Step-by-step explanation:

I don't know the explanation I know the answer because I have that as my homework questionand my mom helped me I didn't know what she was saying but she said it is the third kne

8 0
2 years ago
Use the following terms to complete the following statements:integers ,rational numbers and whole numbers.
Ad libitum [116K]

Answer:

That is not a question

Step-by-step explanation:

That is not a questio

4 0
3 years ago
What is the solution to this inequality? <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20-%206%20x%20-%204%20%5Cgeqslant%20-%202%28%20x
Gekata [30.6K]

Answer:

x≤-3

Step-by-step explanation:

the answer is x‹-3.

4 0
2 years ago
Other questions:
  • If g(x) = 3x is graphed on a coordinate plane, what is the y-intercept of the graph? 0
    13·2 answers
  • Manny makes dinner using 1 box of pasta and 1 jar of sauce. if pasta is sold in packages of 6 boxes and sauce is sold is package
    11·2 answers
  • What is 1/20 as decimal
    13·2 answers
  • HELP ME ASAP
    15·1 answer
  • 6.2 is 40% of what number?
    9·1 answer
  • What's five times five?
    10·2 answers
  • What is the result of dividing x^3−7 by x + 2?
    15·1 answer
  • What is “x”?? Plz help me
    9·1 answer
  • HELP I WILL GIVE BRAINLEST, 5 STARS, AND THANKS
    6·2 answers
  • You took one-third of an hour to walk home. How many minutes did you walk?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!