1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexeev081 [22]
3 years ago
6

A 3-yard roll of brown paper costs $1.14.What is the unit price HELP PLEASE

Mathematics
2 answers:
Lapatulllka [165]3 years ago
8 0

Per 1 yard the cost would be $0.38. Not sure what unit you need it in, but thats the answer in yards.

Butoxors [25]3 years ago
8 0

Answer:

0.38 or 38 cents

Step-by-Step:

1.14 divided by 3 is 0.38

You might be interested in
20 randomly selected statistics students were given 15 multiple-choice questions and 15 open-ended questions - all on the same m
valentinak56 [21]
I think that this an example of a paired t test. Since each student (subject) is given 2 treatments of the same material. 
4 0
3 years ago
A shooting star forms a right triangle with the Earth and the Sun, as shown below:
frez [133]

The positions of the sun, earth and shooting star form a right angled triangle, where distance between earth and sun is 'y', and the angle 'x°' is given

Now, in a right angled triangle using trigonometry, we can determine a side of the triangle is one of the sides and one of the angles is known

Here, if we use cos x = \frac{Base}{Hypotenuse} we can determine the distance between the shooting star and the sun. This can be done because we know that the base is 'y', the angle is x° and the hypotenuse represents the distance between the sun and the shooting star

Note: cos values for each x are definite.

3 0
3 years ago
How do you write 2 thousands plus 12 hundreds in standard form
mamaluj [8]
The standard for is 2000+ 1200
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help plz do each problem
Aleks [24]
1. 4n + 28
2. 30-10x
3. 3m+3n
4. 8+2j
3 0
2 years ago
How do I solve number 10? I'm not sure if I did it right.
grandymaker [24]
No, you did it right
3 0
2 years ago
Other questions:
  • If you popped 3 bags of popcorn in 15 min how many bags did you pop per min
    5·1 answer
  • Connie has saved up $15 to purchase a new CD from the local store. The sales tax in her county is 5% of the sticker price. Write
    14·2 answers
  • Help again pleaseeeeeeejshfhfuuffufuf
    12·1 answer
  • 16x72(192/13) please help me solve this
    9·1 answer
  • What is the degree of the polynomial 2x6+5x3−x2+100?
    14·2 answers
  • Work out<br> 5 1/4+ 1/2 x2/3<br> Give your answer as a mixed number
    15·1 answer
  • A and b are positive integers and a-b=2 ... Evaluate the following:
    15·1 answer
  • Can someone give me the answer I will give you brilliant
    11·2 answers
  • Find the equation of the line shown.
    6·1 answer
  • Ummmmmmmmmm yeah helppppppppppp
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!