1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fgiga [73]
3 years ago
9

How do you find the area of a triangle???? PLEASE HELP

Mathematics
1 answer:
irinina [24]3 years ago
3 0

Answer:

find the base 1st then Height.You should be able to get your Area after doing those steps correctly

You might be interested in
Help please will give brainiest
mixer [17]

Answer:

consistent

Step-by-step explanation:

The solution to a system of equations is at the point of intersection of the 2 lines.

There is only one point of intersection, thus

The system has 1 solution and is consistent

8 0
3 years ago
Jennifer wrote 8 poems at school and Il poems at home. She
swat32

Answer:

Nell wrote 4 poems.

Step-by-step explanation:

8+2=10

10-6=4

4= Number of poems that Nell wrote

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
How much will you need to save to purchase a $100 item in a state with a 6.5% tax rate?
Masteriza [31]

Answer:

$93.89

Step-by-step explanation:

Work backwards -> 1.065x=100

x=$93.89

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the equation, in slope-intercept form, of the line that is perpendicular to the line
nexus9112 [7]

Hello:<span>
the equation is : y = ax+b
the slope is a : a×(-3/2) = -1......( perpendicular to a line with a slope of -3/2)
a = 2/3        y=(2/3)x+b
the line that passes through (-2, -2) : -2 = (2/3)(-2)+b
b = -2/3
<span> the equation is :  y  = (2/3)x-2/3</span></span>

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
In each of the following problems, choose the price per unit per oz. in blanks a. and b, and then select the best buy.
hichkok12 [17]
There are 16 oz in a pound
a) 1.92 / 16 = $0.12 per oz
b) 3.52 / (16 x 2) = $0.11 per oz
c) Meat 2 is the better buy since it is cheaper
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Andy estimated that he would need 72 feet of lumber for a tree house project. He later found that the actual amount of lumber ne
    13·2 answers
  • Please answer this correctly
    8·2 answers
  • WhAT IS <br> GRAPH( Y=X+3
    9·1 answer
  • Matt plans to put concrete on a rectangular portion of his driveway. The portion is 8 feet long and 4 inches high. The price of
    10·1 answer
  • I know when a probability is experimental because …
    14·1 answer
  • Help me asap..........:
    8·1 answer
  • A number is divided in the ratio 7:2. If the second part is 34, find the number.
    10·1 answer
  • You<br> 12 cupcakes needs 100 grams butter. How much in each cupcake
    15·2 answers
  • Find the slope and the y intercept
    14·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Csqrt%28%7B3%5Csqrt%7B3%7D%20%29%5E%7B2%7D%20%2B5%5E%7B2%7D" id="TexFormula1" title="\sqrt({
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!