To factor quadratic equations of the form ax^2+bx+c=y, you must find two values, j and k, which satisfy two conditions.
jk=ac and j+k=b
The you replace the single linear term bx with jx and kx. Finally then you factor the first pair of terms and the second pair of terms. In this problem...
2k^2-5k-18=0
2k^2+4k-9k-18=0
2k(k+2)-9(k+2)=0
(2k-9)(k+2)=0
so k=-2 and 9/2
k=(-2, 4.5)
Answer:
To find the cost per yard, divide the cost by the amount:
p: 6.25 / 6.5 = 0.96 --> The cost per yard is $0.96
r: 3 /4 = 0.75 --> The cost per yard is $0.75
b: 8.1 /8.5 = 0.95 --> The cost per yard is $0.95
s: 7.2 / 6 = 1.2 --> The cost per yard is $1.20
In order from cheapest to most expensive:
Red
Brown
Purple
Silver
Answer:
3 pounds
Step-by-step explanation:
12/4=3 (because we need to see how much bryant ate first)
12-3=9 (original - what bryant ate)
9/3=3 (what was left after bryant finish and what 1/3 of 9 is)
12ewrgfbrfc12ewrgfbrfc12ewrgfbrfc12ewrgfbrfc12ewrgfbrfc12ewrgfbrfc12ewrgfbrfc12ewrgfbrfc12ewrgfbrfc12ewrgfbrfc12ewrgfbrfc12ewrgfbrfc12ewrgfbrfc12ewrgfbrfc12ewrgfbrfc12ewrgfbrfc12ewrgfbrfc12ewrgfbrfc12ewrgfbrfc12ewrgfbrfc12ewrgfbrfc