1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Svetradugi [14.3K]
3 years ago
11

of the 400 vehicles that passed the intersection, 98 are buses. what percent of the vehicles that passed the intersection are bu

ses?
Mathematics
1 answer:
love history [14]3 years ago
8 0
24.5 percent, because 98/400*100 equals 24.5.
You might be interested in
2(k + 1) = -4(k - 2)​
Misha Larkins [42]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

2(k + 1) = -4(k - 2)

2k + 2 = --4k+8

2k+4k=8-2

6k=6

k=6/6

k=1

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help and thank you
galina1969 [7]

Answer:I am not sure sorry

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Please help answer questions 1 and 2!
Mariulka [41]

Answer:

1:A

3:C

hope this help

4 0
3 years ago
the perez family has a rectangle fish tank. How much water will the tank hold if its length is 3 feet, its width is 2 feet, and
myrzilka [38]

V = 3 x 2 x 3 = 18

answer

B) 18 cubic feet

7 0
3 years ago
in order for an object to begin to move. stop moving, or change direction, which of the following must be present?​
Angelina_Jolie [31]

Answer:

I think question is incomplete . So I can't give answer.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the equation in point-slope form of the line passing through (1, 9) and (−1, 11)?
    14·1 answer
  • How many solutions does the equation y + 12 = y + 10 + 2 have?
    8·2 answers
  • Outcome A B C D
    9·2 answers
  • CAN YOU PLEASE HELP ME WITH THIS
    15·1 answer
  • Jimmy is using a recipe that calls for 3/4 cup of flour. He only has a 1/8 of a cup measure spoon. How many spoons of the 1/8 wi
    10·2 answers
  • Mary just got a new job at Justice. She makes $10 an hour plus 4% commission on her sales. If she worked 6 hours
    13·2 answers
  • Find an equation that is equivalent to 2x+3y=6 in polar cordintates
    8·1 answer
  • A bag of 7 bouncy balls cost $9.80. What is the unit price?
    12·1 answer
  • The equation of a line is y = 3x - 6
    11·2 answers
  • WHAT IS THE ANSWER PLEASE TELL!
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!