1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andreyy89
3 years ago
10

probability distribution that meets these requirements: 1) the procedure has a fixed number of trials; 2) the trial must be inde

pendent; 3) each trial must have all outcomes classified into two categories; 4) the probability of a success remains the same in all trials is
Mathematics
1 answer:
loris [4]3 years ago
5 0

Answer:  The required probability distribution is BINOMIAL DISTRIBUTION.  

Step-by-step explanation:  We are given to state the probability distribution that meets the following requirements :

1) the procedure has a fixed number of trials;

2) the trial must be independent;

3) each trial must have all outcomes classified into two categories;

4) the probability of a success remains the same in all trials

The given requirements are fulfilled by only one type of probability distribution, that is BINOMIAL DISTRIBUTION.

Only the Binomial Distribution has a fixed number of independent trials, each trial has only two possible outcomes (success and failure) and the probability of success remains same in all trials.

Thus, the required probability distribution is BINOMIAL DISTRIBUTION.  

You might be interested in
danny is installing a fence around his rectangular yard. His yard is 20feet by 45feet. If the fence cost 25 per foot based on th
3241004551 [841]

Answer:

$225

Step-by-step explanation:

The area to be fenced in is 20 ft by 45 ft, or 900 ft^2.  But "25 per foot based on the area" is illogical.  Please ensure that you have copied this problem down accurately, and be sure to provide units of measurement:  did you mean $25 per square foot, or per foot, or what?

The fencing cost is usually dependent on the unit cost and the length of the yard perimeter.  The perimeter is P = 2L + 2W, which here is P = 2(45 ft) + 2(20 ft), or 130 ft.  If the fencing is 25 cents per foot, $130 ft of fencing would come to $32.50.

               

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Choose the equation that represents the graph below:
ehidna [41]
Y=x+3 because when x=0 y=3
5 0
3 years ago
I need help please!! 15 Points! NEED BY 8:30
zheka24 [161]
What’s the question?
8 0
3 years ago
If sin x = 0.9, what is the value of cos x?<br><br> Round the value to the nearest thousandth.
Svetlanka [38]
Sinx=0.9

arcsin0.9=x

cos(arcsin0.9)=0.436
5 0
3 years ago
Parker is working two summer jobs, making $11 per hour lifeguarding and $22 per hour tutoring. Last week Parker worked a total o
damaskus [11]

Answer:

10 hours lifeguarding, 6 hours tutoring

Step-by-step explanation:

As you know how long he worked and how much he earned, it's worth seeing how many hours it would have been had he worked just tutoring or just lifeguarding.

$242 / 11 = 22 hours if it was just lifeguarding

$242 / 22 = 11 hours (as it's exactly double the wage) if it was just tutoring

We now know that he worked some combination of both

Calculating his average wage can help work out which he worked more of:

$242 / 16 = 15.125

That means Parker's average hourly wage was 15.125 which is closer to 11 than 22 (16.50 would mean an exactly even split between the two) so he did more hours lifeguarding than tutoring so more than 8 hours.

What I then do is consider the variations that could work:

9 (lifeguarding) and 7 (tutoring) = 99 + 154 = 243

So we're almost exactly there straight away, but not quite so...

10 and 6 = 110 + 132 = 242

There you have it.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If there is 25 babies in all and 5 start walking at 12 months what is the percentage?
    8·2 answers
  • Which lines are perpendicular to the line y – 1 = (x+2)? Check all that apply.
    14·1 answer
  • Whats (346 +873 x 6) 7
    8·2 answers
  • Lee can type 1 1/3 pages every 15 minutes. How many hours does it take him to to type 10 2/3 pages? Complete the rate table to s
    7·1 answer
  • The price of the shirt is 5/6 of the price of pants. The shirt cost $12.50. How much do the pants cost?
    10·1 answer
  • The local farmers market has oranges on sale for 5 for 1.80 <br><br>What is the cost of one orange ?
    7·1 answer
  • in a bag of marbles, 1/2 are red, 1/4 are blue, 1/6 are green, and 1/12 are tellow. You pick a marble without looking. The marbl
    9·2 answers
  • HELP giving brainlest
    6·2 answers
  • Quickly plz What is the value of x?<br> O liv units<br> O 2 13 units<br> O 2/3 units<br> O 3v3 units
    9·1 answer
  • there are 36 pupils in a class 4/9 wear digital watches.how many pupils in the class do.not wear digital watches​
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!