1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
matrenka [14]
3 years ago
12

hi Is zero a rational number? Can you write it in the form p/q where p and q are integers and q ≠ 0? (savina rathee )​

Mathematics
1 answer:
Sidana [21]3 years ago
5 0

Answer:

Yes, zero is a rational number.

Zero can be represented in p/q form where q is not equal to zero as,

0/1

q=1 and p=0

You might be interested in
The minimum wage in 2003 was 5.15 this was w more than the minimum wage in 1996. write an expression for the minimum wage in 199
Kitty [74]
Minimum wage in 2003 was $51.5

1996 = w

Wage in 1996= $5.15 - w 


3 0
2 years ago
Why is it so expensive to buy organic food
Jet001 [13]
A few reasons are:
1) They contain very little to no chemicals
2) It takes more work to grow, care for, and harvest
3) Majority of farmers produce organic food as a living so it has to be more expensive if they actually want to make a profit
6 0
3 years ago
If two fractions are between 0 and 1, can their product be more than 1? please explain. Thank You.
notka56 [123]

Answer:

B) always less than either of the original fractions

Step-by-step explanation:

We can easily Answer this by taking some values.

The question states that the two fractions, each have values between 0 and 1.

Let us say one of the fraction is 1/2 and the other fraction is 1/3 .

The product of the two fractions is 1/2 x 1/3 = 1/6 .

is lesser than both 1/2  and 1/3 .

So, the correct answer is that the product is always less than either of the original fractions.

6 0
3 years ago
15-2x=3x<br> x=<br> please help me
alex41 [277]
15-2x=3x
Add 2x to both sides
15=5x
Divide by 5 on both sides
3=x

Hope it helps (:
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
You bought a magazine for $3 and two notepads. You spent a total of $13. How much did each notepad cost? *
sweet-ann [11.9K]

Answer:

$5

Step-by-step explanation:

We want to find the cost of a notepad considering a magazine costs $3 and we buy 2 notepads and the total cost of the magazine and the 2 notepads is $13 so we can set up an equation to represent this situation. Let 'n' be notepads and that's the value we are solving for so,

⇒ Form the equation

→ 2n + 3 = 13

⇒ Minus 3 from both sides to isolate 2n

→ 2n = 10

⇒ Divide both sides by 2 to find the cost of one notepad

→ n = 5

The cost of one notepad is $5 considering that a magazine cost's $3 and two notepads and total is $13.

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Solve for x what is -2x-4&lt;10
    9·2 answers
  • Help please !! Given the parent function f(x) = x², define the function g(x) that
    7·1 answer
  • Please helpppp what is the solution to this: 8 &lt; 3x - 1 &lt; 17
    5·2 answers
  • Which of the following illustrates the truth value of the given statements?
    11·1 answer
  • A survey was given to 339 people asking whether people like dogs and/or cats.
    5·1 answer
  • Erin is making a jewelry box of wood in the shape of a rectangular prism. The jewelry box
    10·1 answer
  • A large pizza has a diameter of 16 inches. What is the area of the top of the pizza?
    15·2 answers
  • Please help fast this is the unit test
    11·1 answer
  • CAN SOMEONE HELP ME PLEASE &lt;3
    14·1 answer
  • The table displays the scores of students on a recent exam. Find the mean of the
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!