Answer:
Step-by-step explanation:
The equation shown in the question can be seen graphed in the image attached below. As you can see with the graphed equation the variable x can be any real number except for -1. This is because a -1 would cause the denominator of the fraction to be equal to 0, and a fraction with a denominator as 0 is a null value and does not exist.
The answer would be 25t^2 + 40t + 16
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
Answer choice D, A,B, and C both equal 3.