1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
seropon [69]
3 years ago
10

Jordan is on vacation and needs to arrange transportation. A rental car costs 50 dollars per day plus a one-time cost of 20 doll

ars for insurance. Construct a function C(x) that gives the total cost of renting a car for x days.
C(x)=


How much does it cost if Jordan wants to rent the car for 4 days?
Mathematics
1 answer:
Papessa [141]3 years ago
5 0

Answer:

50(4) + 20 = 220

220

Step-by-step explanation:

First multiply 50 by 4

Second at 200 to 20

You might be interested in
Ben is 6 feet tall. He pounds a stake into the ground until only 1 foot of it is remaining out of the ground. It’s shadow is six
Mekhanik [1.2K]

Answer: 3 feet, or 36 inches.

6 0
3 years ago
Graph<br> plz step by step
Mazyrski [523]

Answer:

Step-by-step explanation:

The equation shown in the question can be seen graphed in the image attached below. As you can see with the graphed equation the variable x can be any real number except for -1. This is because a -1 would cause the denominator of the fraction to be equal to 0, and a fraction with a denominator as 0 is a null value and does not exist.

5 0
3 years ago
Simplify the product of the binomial. (5t+4)^2
krek1111 [17]
The answer would be 25t^2 + 40t + 16
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf belo
kykrilka [37]
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.


So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can

Hope this help!
4 0
3 years ago
All of the following expressions have a value of 3 except _____. A -3(4 - 5) B |-2| + 1(3 - 2) C -8 ÷ -4 + 1 D 6 - 5 · 3
irakobra [83]
Answer choice D, A,B, and C both equal 3.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The method of tree ring dating gave the following years A.D. for an archaeological excavation site. Assume that the population o
    11·1 answer
  • 18 I need help on Part A and B and please don't tell me just draw a diagram or a different picture
    6·1 answer
  • Evaluate the expression when b is 6 and t is -3  5bt
    8·2 answers
  • what are the slope and the y- intercept of the line described by the equation y=4x-7? a. slope:4; y-intercept0,7) b. slope: -7:
    7·1 answer
  • Please answer this correctly
    13·1 answer
  • A punch recipe that serves 24 people calls for:
    11·2 answers
  • 2.75+0.10d=6.85<br> What is the answer
    14·1 answer
  • Sally answered 5 problems incorrectly on her math test if she didn’t finish the last 2 problems how many did she answer correctl
    15·1 answer
  • What is the domain of f?
    13·1 answer
  • Solve for x.<br><br> x - 13 =-7
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!