1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elina [12.6K]
2 years ago
11

A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf belo

w the cans. To the nearest tenth of a cent, what should the listing show as thw unit price?
Mathematics
1 answer:
kykrilka [37]2 years ago
4 0
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.


So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can

Hope this help!
You might be interested in
39.39÷3 Show ur work plz
kiruha [24]

Answer:

13.13

Step-by-step explanation:

39.39 ÷ 3

13.13

There is not a lot of work

Looking at it we can tell that 3 will go into 3 one time, and 3 will go into 9 three times because:

1 x 3 = 3

3 x 3 = 9

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
50 points please help ASAP!!!!!
ladessa [460]

Answer:

So your learning probability

The answer is B

7 0
3 years ago
Lance earned $27 for mowing 3 lawns. What is the rate earned per lawn mowed?
Sliva [168]

Answer: $9 dollars

Step-by-step explanation:

27 divided by 3 = 9

*** If you found my answer helpful please give me the brainliest :) ***

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Y=109x <br>y=79x+2506<br> can some one solve both equations and a graph would be helpful plz
Amiraneli [1.4K]

Answer:

x ≈ 83.533

y = 9105.13

Step-by-step explanation:

Step 1: Substitution

109x = 79x + 2506

30x = 2506

x = 83.533

Step 2: Plug <em>x</em> in

y = 109(83.533)

y = 9105.13

Graphically:

5 0
3 years ago
Which is a pair of vertical angles?
Arte-miy333 [17]

Answer:

The first one is

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • part of the river she observed fell 1.68 millimeters per year for 1.5 years. Use the distributive property to calculate the exac
    10·1 answer
  • HLEPPPPPP!!!!!
    13·1 answer
  • A customer buys $17.01 of gas and request one $5 lottery ticket, two $1 lottery ticket and one $3 lottery tickets he gives you t
    11·1 answer
  • Evaluate p/4 + pa when p= 8 and q=6
    10·1 answer
  • What is the value of n? <br> n/-3 - 2 = -18
    10·2 answers
  • Could you possibly figure this out for me​
    12·1 answer
  • HELP ME A rock garden is in the shape of a triangle as shown. Which equation could be used to find the area of the rock garden?
    9·1 answer
  • Find the measure of the angle, round to the nearest tenth: Cos Y = .5736
    10·1 answer
  • The expression 5 + 5x is equivalent to the expression
    6·1 answer
  • Find the vertex of this parabola:<br> y = -x2 + 6x – 15
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!