1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elina [12.6K]
2 years ago
11

A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf belo

w the cans. To the nearest tenth of a cent, what should the listing show as thw unit price?
Mathematics
1 answer:
kykrilka [37]2 years ago
4 0
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.


So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can

Hope this help!
You might be interested in
Sara earns a basic salary of 14250 every month with an additional 12% commission on her sales. If Sara sold items worth AED 2226
never [62]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Commission: 22264*0.12=2671.68

Total pay: 14250+2671.68=16921.68

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Describe a sequence of transformations that can be performed to polygon ABCDE to prove that it is similar to polygon FGHIJ
maxonik [38]

Answer:

answer below

Step-by-step explanation:

ABCDE go through dilation over center (6 , -2) with factor of 1/2 to FGHIJ

AB // FG slope: -2 , √20:√5 = 2: 1

BC // GH // X axis 8:4 = 2:1

CD // HI, slope= 1 , √8:√2 = 2:1

DE // IJ // x axis, 4:2 = 2:1

EA // JF // y axis, 2:1

8 0
2 years ago
What is compound interest What is the difference between compounded monthly and<br> continuously
ikadub [295]

Answer:

compostion

Step-by-step explanation:

comPOSTION

6 0
2 years ago
One number i ix le than a econd number. Four time the firt i 2 more than 6 time the econd. Find the number
Kruka [31]

When the difference between one and two numbers is two, the two numbers are -10 and -12.

Given that,

The difference between one and two numbers is two. Twelve more than six times the second is four times the first.

We have to find the number.

We know that,

The system of equation we get

x=y-2 ----->equation(1)

4x=12+6y ----->equation(2)

Substitute for x in the equation(2)

4(y-2)=12+6y

4y-8=12+6y

4y-6y=12+8

-2y=20

y=-10

Substitute y=-10 in equation(1)

x=-10-2

x=-12

Therefore, The two numbers area -10 and -12 when the difference between one and two numbers is two.

To learn more about number visit: brainly.com/question/17429689

#SPJ4

8 0
9 months ago
There are four erasers but only three pencils write the ratio of erasers to pencils
iris [78.8K]
4:3
4 to 3
4/3
I wrote all the three ways
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Question 11 of 15 (1 point)
    7·1 answer
  • Help me pleaseeeeeeeeeeee I'll mark brainliest just help me asap
    5·1 answer
  • A. Given the equation 4x + 7 = 3(2x − 5), solve for the variable. Explain each step and justify your process.
    11·2 answers
  • I am begging for help pls!!
    10·1 answer
  • A group of engineers is building a parabolic satellite dish whose shape will be formed by rotating the curve y=ax2 about the y-a
    5·1 answer
  • Write a recursive formula and an explicit formula for the following arithmetic sequence.
    15·1 answer
  • A 2-column table with 4 rows. Column 1 is labeled Item Sold with entries Microwave Oven, Refrigerator, Dishwasher, Washing Machi
    15·1 answer
  • In the number 234.567 in the whole numbers place is _____________?
    11·1 answer
  • Find the slope of the line passing through points A(-5,-3) and B(2,3).
    12·1 answer
  • Solve one and two tenths plus eight and one eighteenth
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!