1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elina [12.6K]
3 years ago
11

A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf belo

w the cans. To the nearest tenth of a cent, what should the listing show as thw unit price?
Mathematics
1 answer:
kykrilka [37]3 years ago
4 0
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.


So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can

Hope this help!
You might be interested in
Answer asap plz
babunello [35]
The circle graph is usually used to show proportions of a whole.

The Venn Diagram is used to represent the relationship between two or more collection of objects.

The double bar graph is used to compare two variables over a period of time.

The line graph is used to compare the trends of a variable over a period of time.

Therefore, the <span>graphical representation that would best display the number of points a home team and a visitor’s team scored in each game this season is the double bar graph.</span>
3 0
3 years ago
Question 5 (1 point)
Damm [24]

Answer:

36 and 49

Step-by-step explanation:

Please mark me as brainlyest

5 0
3 years ago
6×10(6)+7×10(5)+3×10(2)+8×10+2
anastassius [24]

Answer:

852

6×10(6)+7×10(5)+3×10(2)+8×10+2= 852

Step-by-step explanation:

ORDER OF OPERATIONS Will really help you solve this long problem.

Order of operations is PEMDAS.

P-parenthesis

E-exponents

M-multiplication

D-division

A-addition

S-subtraction

6)(10)(6)+(7)(10)(5)+(3)(10)(2)+(8)(10)+2

=(60)(6)+(7)(10)(5)+(3)(10)(2)+(8)(10)+2

=360+(7)(10)(5)+(3)(10)(2)+(8)(10)+2

=360+(70)(5)+(3)(10)(2)+(8)(10)+2

=360+350+(3)(10)(2)+(8)(10)+2

=710+(3)(10)(2)+(8)(10)+2

=710+(30)(2)+(8)(10)+2

=710+60+(8)(10)+2

=770+(8)(10)+2

=770+80+2

=850+2

=852

7 0
3 years ago
The diagram is not drawn to scale!!<br>pls​
s2008m [1.1K]

Answer:

135°

Step-by-step explanation:

That triangle in the corner is an right angle isosceles triangle as that line the midpoint of both sides :

the base angle of this triangle (x) will be :

180 = 90 + 2x

90 = 2x

x= 45

Angles on a straight line add up to 180. So to work out a :

180 = 45 + a

135 = a

Hope this helped and brainliest please

8 0
2 years ago
If​ ​3(x​ ​–​ ​2)​ ​=​ ​2x​ ​+​ ​6,​ ​the​ ​value​ ​of​ ​x​ ​is<br> i will give you 35 points
Kryger [21]
3x - 6 = 2x + 6
3x = 2x + 6 + 6
3x = 2x + 12
3x - 2x = 12
x = 12
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the median<br> 45. 28 37 30 42 44 35 40
    8·2 answers
  • The amount of calories consumed by customers at the Chinese buffet is normally distributed with mean 2984 and standard deviation
    13·1 answer
  • Quadrilateral ABCD is a square and the length of BE¯¯¯¯¯ is 6 cm.
    13·2 answers
  • Which statement below is always TRUE?
    10·1 answer
  • What is the value of the function when x = 6?
    8·1 answer
  • PLEASE HELP!!! When baking a cake you can choose between a round pan with a 12 in. diameter and a 8 in.×11 in. rectangular pan.
    13·1 answer
  • If (-2, y) lies on the graph of y = 3x, then y =?
    6·2 answers
  • The department of education decides to require an additional 2 tests per year of standardized test for all 10th graders. Would t
    5·1 answer
  • Consider the interval [2, 3) = {x € r : 2 &lt;= x &lt; 3}. Find the complement of this interval where the universal set is taken
    5·1 answer
  • he marketing research department at the Fresno Mall plans to survey teenagers about a newly developed soft drink. Each person sa
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!