1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AnnZ [28]
3 years ago
12

Given that triangle ABC is a right triangle, select a set of possible side length measures.

Mathematics
2 answers:
ad-work [718]3 years ago
5 0

You didn't supply any rules or constraints so.... 1 in., 1 in., and 1 in.

You can use the Pythagorean Theorem to check if the side lengths are appropriate.

a^2 + b^2 = c^2

1^2 + 1^2 = 1^2 –this is true.

Sindrei [870]3 years ago
3 0

There are an infinite number of sets of side-length measures that can make a right triangle.  It would take me quite a long time to write down all of them, and then an infinite length of time to upload them so you could see them.  Also, it would cost me a bundle to push all that data through on my wifi plan, and you wouldn't have enough space in your phone or computer to download them.

The whole idea is that a set that works MUST follow this rule:

<em>The square of the biggest one</em>

<em>is equal to</em>

<em>(the square of the 2nd one) + (the square of the last one) .</em>

Any set of 3 numbers that fits that rule can be the lengths of the sides of a right triangle.  

This was discovered by a math pro named Pythagoras, around the year 500.

==>  BC

You might be interested in
What is36.8+[11.6-(2.5×3)]2
givi [52]

Answer:

Step-by-step explanation:

The answer is 33.4

4 0
3 years ago
find each unit rate round to the nearest hundredth if necessary on a hundred and $140 for 18 ft squared
Marina86 [1]
Divide both by 18. 
<span>140/18=7.78 </span>

<span>So... $7.78 per foot</span>
4 0
3 years ago
Bobs bagels sells 10 bagels for 11.00 and Donnys bagels sells 4 beagles for 3.00. Which is a better deal
rewona [7]

Answer:

Donnys

Step-by-step explanation:

You get 10 bagels for $11 at Bobs, while you can get 12 bagels for less ($9).

4 0
3 years ago
The graph of y = ax 2 + bx + c is a parabola that opens up and has a vertex at (-2, 5). What is the solution set of the related
loris [4]

Answer: Assume c = 0

Step-by-step explanation:

Step-by-step explanation:

Assume c = 0

Using the formula for the x-coordinate of the vertex, b can be calculated in terms of a:

B can then be substituted into the quadratic equation, along with the coordinates of the vertex, to solve a:

AND

Substituting into the quadratic equation:

Because a is negative, the parabola opens up.

8 0
3 years ago
NEED ANSWER QUICK!!
dybincka [34]

Answer:

$192

Step-by-step explanation:

2400/48=50

50x3.84=192

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Emma Sanchez is currently renting an apartment for $725 per month and paying $275 annually for renter’s insurance. She just foun
    13·1 answer
  • How much is 15x6 and 6x7?
    9·2 answers
  • Which situation has a net result of zero?
    15·1 answer
  • Given the following proportion, find x<br><br> 3/7 = 6/x
    8·2 answers
  • How do you write 9/100 as a decimal?<br> 0.09<br> 9.0<br> 0.9
    8·2 answers
  • Marcus solved for x in the quadratic equation x2 – 10x + 25 = 0. x = x = x = What is true about Marcus’s work? Check all that ap
    10·2 answers
  • Rick traveled 23 of the way from his parents' house to his college dorm. He has driven 294 miles. What is the total distance bet
    9·1 answer
  • The ratio table below shows the relationship between cups of sauce and servings of spaghetti. Spaghetti Cups of sauce Servings 1
    10·2 answers
  • A circle k(O) with radius 4.5 cm is given. Through point A (OA=9 cm) draw two tangents to the circle. What is the measure of the
    13·1 answer
  • How do you draw a line of best fit on a scatter diagram
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!