Answer:
The value is a statistic because the 6,076 adults in public restrooms are a sample
Step-by-step explanation:
A measure that is calculated from a sample is known as sample statistic.
A study conducted and for the study 6076 adults are selected to inquire about the hand washing habit of adults. The selected 6076 adults are a sample and for this sample we computed the average 23% which demonstrates that 23% of adults did not wash their hands before exiting. So, a statistic is 23% and 6076 adults are a sample.
Answer:
Step-by-step explanation:
Start
<F = <Q Given
<GPF = <RPQ Vertically opposite angles
<FGP = <QRP A triangle has 180 degrees. 2 equal angles means the third pair must be equal
Triangle GPF ~ Triangle RPQ AAA
end
I don't see any way to make these triangles similar except by stating the statement and why it is so. There really are no yes / no choices. If you get another answer, choose it.
20
JL/LE = 90/27 Given
KL /LD = 90/27 Given
<JLK = <DLK Vertically opposite
Are the ratios equal Yes Then is the angle included Yes
Then the triangles are similar.
Are the ratios not equal No then the triangles cannot be similar
Is the angle not included Then similarity cannot be proved.
ΔJLK ≈ ΔDLK Equal Ratios and included angle === similarity
8 x 200
= 8 x 2 x 100
= 16 x 100
= 1,600
--------------
Answer:
$1,600
Answer:
x=0
Step-by-step explanation:
2(3x - 1) + 2(4x + 5) = 8
Distribute
6x -2 +8x +10 =8
Combine like terms
14x +8 = 8
Subtract 8 from each side
14x+8-8=8-8
14x =0
Divide each side by 14
14x/14 = 0/14
x=0
Usando un sistema de ecuaciones, se encuentra que
- Cada manzana cuesta $3.
- Cada pera cuesta $1.
-----------------------
- Un sistema de ecuaciones soluciona esta pergunta.
- El custo de una manzana es x.
- El custo de una pera es y.
-----------------------
- <u>Seis manzanas y 8 peras cuestan $26</u>, o sea,

- <u>Cada manzana cuesta el triple de cada pera</u>, o sea,

-----------------------
Primero, encontramos el cuesto de una pera, substituyendo la segunda en la primera ecuación.






Cada pera cuesta $1.
-----------------------
<u>Cada manzana cuesta el triple de cada pera</u>, o sea,
.
Cada manzana cuesta $3.
Se encuentra um problema similar en brainly.com/question/24646137