I believe it would be A but i could be way off
Answer:
The black tulle is the better buy
Step-by-step explanation:
You will need to find the unit rate for the tulle...in other words cost per 1 yard to see which is the better buy.
You also need to make sure they are in the same units. So, we will convert the 3 yards to feet....which will be 9 feet
5.63/9 = 0.62555 per foot
3.58/6 = 0.59666 per foot
Answer:
im not 100% sure but to me it looks like it could be 225
Answer:

Step-by-step explanation:
The given complex number is

The polar form of this complex number is;
, where


and

This implies that;
to the nearest degree.
Hence the polar form is

Answer:
Step-by-step explanation:
If we draw this triangle with Q as the vertex angle (the one at the top of the triangle) then the 2 sides are congruent and this is an iosceles triangle. Because this is an isosceles triangle, then the 2 base angles, angle R and angle S are congruent. If Q measures 114 degrees, then angles R and S together have to add up to the difference between 180 and 114:
180 - 114 = 66
Divide that in half so R = S = 33 degrees each