1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nikolay [14]
3 years ago
9

14.9+1/3(-12 -27x) - 33.2 x=-3

Mathematics
1 answer:
otez555 [7]3 years ago
6 0

Answer:

4.7

General Formulas and Concepts:

<u>Pre-Algebra</u>

Order of Operations: BPEMDAS

  1. Brackets
  2. Parenthesis
  3. Exponents
  4. Multiplication
  5. Division
  6. Addition
  7. Subtraction
  • Left to Right

Step-by-step explanation:

<u>Step 1: Define</u>

14.9 + 1/3(-12 - 27x) - 33.2

x = -3

<u>Step 2: Evaluate</u>

  1. Substitute in <em>x</em>:                    14.9 + 1/3(-12 - 27(-3)) - 33.2
  2. Multiply:                               14.9 + 1/3(-12 + 81) - 33.2
  3. Add:                                     14.9 + 1/3(69) - 33.2
  4. Multiply:                               14.9 + 23 - 33.2
  5. Add:                                     37.9 - 33.2
  6. Subtract:                              4.7
You might be interested in
Sarah says that 26 divided by 8 equals 14 divided 4 because both are "3 R2. show her mistake using decimal division
taurus [48]
26 / 8 = 3.25;
14 / 4 = 3.50;
The mistake is obvious !
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which math expression means "the quotient of 39 and 13"?
Mkey [24]

Answer:  39.13

Step-by-step explanation:

:)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the area?
balu736 [363]

Answer:

Solution given:

For rectangle

length [L]=BC=16in

breadth [b]=AB=4in

For traingle

length[l]=8in

breadth [b]=3in

total area =area of rectangle ABCD+2×area of triangle DEF

=L×b+2×1/2×[b×h]

=16×4+8×3=88in² is your answer

4 0
3 years ago
The shop sold 12,789 chocolate and 9,324 cookie dough cones. It sold 1078 more peanut butter cones than cookie dough cones. And
Brut [27]

Answer:

46,303

Step-by-step explanation:

12789+9324+9324+1078+12789+999= 46,303

5 0
3 years ago
A builder could get 9 sheets of Sheetrock for $20. If he bought 15 sheets, how much money would he have spent?
lora16 [44]
$33.33

20/9 = $2.22 per sheet
$2.22*15 = $33.33
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Barry and 3 friends share 2 oranges equally. What fraction of an orange will each person get?
    15·2 answers
  • 5. What are the zeros of the graph below?<br> A -2 and 0<br> B-1 and 0<br> C 0 and 2
    6·1 answer
  • Which table of values is correct for the equation y = 3(2) x
    9·1 answer
  • The correlation matrix obtained for the variables bp (y) (blood pressure), age (x1) (age), smk (x2) (smoke) and WET(X3) (Weight)
    10·1 answer
  • Wayne runs an ice cream shop. He surveyed some adults and children, asking them which flavor they liked best. This table shows t
    13·1 answer
  • Given the equation 2x +4 = 4x -2, select the reasoning that correctly solves for x. A.add 2, subtract 2x, then divide by 2. B.ad
    14·2 answers
  • Two of the angles of a triangle measure 40° and 100°. Classify the triangle
    7·2 answers
  • Julianne opens a dance studio. Her start-up costs for the building, advertising, and supplies $52,000. Each day, she spends $650
    7·1 answer
  • One-third the sum of 6 and 3
    15·2 answers
  • Which represents the rotation of ABC toA’B’C
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!