1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dsp73
3 years ago
15

A wire 33 cm long is cut into two pieces. The longer piece is 5 cm longer than the shorter piece.

Mathematics
1 answer:
ioda3 years ago
3 0
11.5 cm

33/2 = 16.5

16.5 - 5 = 11.5

Double Check
11.5 + 21.5 = 33
You might be interested in
Help pls I rlly need help it’s important
Alecsey [184]

Answer:

2. 112

3. 78

5. 672

7.  149.8

9. 17.5

10. 19360

11. 64 000

13. 29

14. 350240

15. 386

16. 224

17. 0.9071847

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Rambo-Conduit Corporation manufactures plastic conduit that is used in the cable industry. A conduit is a tube that encircles an
DIA [1.3K]

Answer:

The resin materials cost per foot of finished product for June is $0.53

Option a) $0.53 is the right answer

Step-by-step explanation:  

Given the data in the question;

                                                       May                  June                          uly

Resin pounds input

into the process                        470,000            700,000                 650,000  

Price per pound                         X$1.50               X$1.50                    X$1.50

Plastic material costs             $493,000         $640,000                 $677,000

Conversion costs                    $80,000           $120,000                 $115,000

Conduit output from

the process (feet)                   800,000           1,200,000                 1,130,000

Assuming that there is one-half pound of resin per foot of the finished product, determine the resin materials cost per foot of finished product for June.

Now;  

Materials cost for June = $640,000

Number of Feet produced as output in June =  1,200,000    

so

Material Cost per feet of finished product will be;

= $640,000 / 1,200,000

= $0.5333 ≈ $0.53

Therefore, the resin materials cost per foot of finished product for June is $0.53

Option a) $0.53 is the right answer

7 0
3 years ago
there are 4 red and 8 blue marbles in a bag, Mark draws a blue marble out of the bag and does not replace it. Mark draws a secon
NISA [10]

Answer:3/5

Step-by-step explanation:when he takes one marble it’s 7/11 and when he takes another it’s 6/10 so simplify and you get 3/5

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What decimals are greater than 5
malfutka [58]
For example, 

7.2, 4.3, 13.9
8 0
3 years ago
Simplify.<br> 7x + 3(x - 2) - 4x + 8<br> A) 6x + 2 <br> B) 6x + 14 <br> C) 6x - 2 <br> D) 14x + 2
vladimir2022 [97]
The answer is A! The simplified equation would be 6x-6+8 and then it simplifies to 6x+2!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Kelly telephoned brook about a homework problem. Kelly said, “Four plus three times two is 14, isn’t it?” Brook replied, “No, it
    7·2 answers
  • Bob frosted 4 1/2 cakes in 3/4 of an hour. at what rate in cakes per hour did he frost the cakes?
    6·1 answer
  • To avoid mildew and mold, Clay's new oat barn has an open shaft lengthwise through the barn with small holes drilled throughout
    14·1 answer
  • Write 841,620 in three different ways.
    13·1 answer
  • Multiply and simplify the following expression -4√15 x(-√3)
    5·1 answer
  • Rogerio drives 1 hour and 18 min to meet a friend. the first 30 min of his trip was mostly highway driving, so he averaged 64 mi
    10·2 answers
  • X = 2y - 3 &amp; 3x - 7y = -14
    5·2 answers
  • I need help with these. Click this to see the problems (if u don't know how to)
    5·1 answer
  • Please help. Find f(x)=2
    12·1 answer
  • En una clase, 1/3 de los estudiantes eligieron estudiar español como segundo lenguaje vivo. 1/9 eligió italiano, el resto eligió
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!