1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oksana_A [137]
3 years ago
11

a scale drawing of a rectangular room measures 3 1/2 inches by 11/2 inches the scale is 1/4 inches the scale 1/4 inch = 2 feet c

arpeting cost $10 per square foot how much will it cost to buy enough carpenter to cover the floor of this room
Mathematics
2 answers:
Karolina [17]3 years ago
8 0

Answer:

1,120

Step-by-step explanation:

I don’t really know but it’s 1,120

8_murik_8 [283]3 years ago
4 0

Answer:

$1540

Step-by-step explanation:

3/2 x 11/2 = 19 1/4

19 times 4 to find how many 1/4s fit in 19 = 76

Add 1/4 = 77

77 x 2 = 154 feet

154 x 10 = $1540

You might be interested in
Two baseball players hit 43 home runs combined last season. The first player hit 1 1 more home runs than twice the number of hom
aksik [14]

1st player hit 11 home runs and the 2nd player hit 32 home runs.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Determine the truth value of the given conditional statement. Given: If 3 is an even number, then 5 + 3 = 8. A true statement im
BlackZzzverrR [31]

the answer is C.

A false statement implies a true statement , so the conditional statement is true.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Show the formula for finding the area of a triangle. Then find the area of a right triangle with a base of 19 cm and a height of
snow_tiger [21]
The answer is 61.75 because you have to do base times height then divide that answer by two
5 0
3 years ago
What is the unit price for trail mix if a 8 ounce bag cost $2.80.
german

Answer:

Step-by-step explanation:

2.80/8=.35 per ounce

6 0
3 years ago
The intersection of parallel lines b and c and transversal line d form several special angle relationships, as shown in the imag
Marrrta [24]
Supplementary= 180
5 and 6
2 and 8
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If cos2A=11/25, show that cosA=6/5√2​
    10·1 answer
  • Write the expression that is represented by the phrase. The product of a number plus 7 and 3.
    14·1 answer
  • How do I solve this​
    9·1 answer
  • Please look at the attached image. Really need Help!! Who ever find answer first will get brainily.
    14·2 answers
  • Each week, Stephanie is paid a $180 base salary and a 3% commission on her total sales generated for the week. Which expression
    14·1 answer
  • I need help I suck at math
    7·1 answer
  • Help with math pls mfs pls
    7·1 answer
  • The number of points scored in a basketball game varies directly to the number of minutes played.After 24 minutes, 8 points are
    9·1 answer
  • Need Help! Given the drawing, what would the value of x need to be in order for it to be true that m || n ? ​
    13·1 answer
  • Please help! Giving brainlist!
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!