1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lyrx [107]
2 years ago
5

An elf counted 12 small holiday sweaters, 34 medium holiday sweaters, and 27 large holiday sweaters on the store shelves. She al

so counted 7 small holiday sweaters and 17 medium holiday sweaters, and 2 large holiday sweaters in the workshop.
Mathematics
1 answer:
mariarad [96]2 years ago
7 0

Answer:

What is the question?

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A color printer prints 21 pages in 10 minutes. How many pages does it print per minute?
vlabodo [156]
1/
21 pages: 10 minutes
? pages: 1 minute
21÷10=2.1. As a result,it prints 2.1 pages per minute
2/
$3: 5 lbs
?$: 1 lb
3÷5=0.6. As a result, she pays $0.60 per pound of rice. Hope it help!
5 0
3 years ago
What is the 52nd term of the sequence below?
VladimirAG [237]
Because the difference between any term and the previous term is a constant, this is an arithmetic sequence because of that constant which is referred to as the common difference, d.  Which in this case is -35--38=-32--35=3

Any arithmetic sequence can be expressed as:

a(n)=a+d(n-1), a=initial term, d=common difference, n=term number.

In this case a=-38 and d=3 so

a(n)=-38+3(n-1)  which we can simplify to

a(n)=-38+3n-3

a(n)=3n-41, so the 52nd term is:

a(52)=3(52)-41

a(52)=156-41

a(52)=115
3 0
3 years ago
What is another way to write 42 + 63
satela [25.4K]
You could write this  by going 63+42 or add 63 and 42 
hope that's what you are looking for ;-)<span />
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kerry knit 16 winter hats to give as presents to her family. She wants to package the hats in gift boxes. She wants to put 5 hat
solniwko [45]

Answer:

she needs to buy 4 boxes since she can't buy a part of a box. assuming total boxes means completely filled boxes, then she fills 3

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
A contractor wants to replace the baseboard of a room whose length is 15 feet and width is 6 feet. How much will the baseboard c
fomenos

It will cost $18.

15*6=90

90/5=18

It will cost $18.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Which answer is the smallest<br> A. -16x8<br> B.-16 divided by 8<br> C-16+8 <br> D -16 - 8
    14·1 answer
  • What is the unit and unit rate for $7.96 5 pounds
    12·1 answer
  • Can you help me with theses problems plz.Also can you explain to me how to get it.Thank you
    8·1 answer
  • 14.2= -6.8+4.2d (solve)
    14·1 answer
  • What is the value of D to the nearest tenth ?
    12·1 answer
  • Solve for b.<br><br> 2b + 9 = b<br><br> b =
    10·2 answers
  • A group of 19 boys and 18 girls are attending a pottery class. Each pottery table can seat 6 people.
    14·1 answer
  • Please help I need it done right now
    5·1 answer
  • A. -3 <br> B. -1/3<br> C. 1/3 <br> D. 3
    14·1 answer
  • What is 1/3 by the power of 4 in the simplest form. No links.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!