Answer:
You save 86 cents per pound.
Step-by-step explanation:
According to the given problem, grocery store B charges chicken 5 pounds of chicken for $38.20. Consider finding the unit price:
To find the unit price of any item, do the following calculation:
Total Price / Total amount = $$$ per amount.
The unit price of store b is
. In other words, every pound of chicken costs $7.64 at store b.
For store a, we are provided with a table. Given how the question is being asked, we should <u>expect a higher unit price</u>. We can take any charge to find the unit price since the price should be consistent no matter how many pounds you buy. I will calculate the first row:

In other words, every pound of chicken costs $8.50 at store a. <u>This price is higher</u>. You can verify this is the correct unit price by multiplying the unit price with any amount of pounds provided at the table. You should get the total cost.
So, now that we have both unit prices, we can calculate the difference to find out how much we save per pound when choosing store b:
8.50-7.64=0.86.
Answer:
Step-by-step explanation:
Angles 1 and 2 have common side, so they are adjacent. They are not making a right or straight angle.
Correct choice is D
Answer:
$1605
Step-by-step explanation:
since 100% = 1, just <em>multiply</em> 1 <em>(100% aka given price)</em> and 0.07 <em>(7%) </em>by 1500:
1500(1.07)
<em>= 1605</em>
the computer with tax added would be $1605
Answer:
About 9-10 weeks
Step-by-step explanation:
70/7= 10