The expression of the problem is, 8x.
where "x" stands for the number of dogs. so you would then substitute x with 12. Then you would solve the problem to get your answer.(8•12)
If we're only counting 5 vowels (A, E, I, O, U) and 20 consonants (everything else, minus T), then there are

ways of picking the vowels, and

ways of picking the consonants.
We want the word to start with T, and we'll allow any arrangement of the other 4 letters, so that the total number of words is

Keep in mind that this means words like TRIES and TIRES are treated as different.
Answer:
$0.31
Step-by-step explanation:
You need to take the amount of money each pack costs and divide it by the number of cans to find the unit rate. Hope this helps!!
Answer:
105
Step-by-step explanation:
Answer:
The formal term to describe a straight line graph is linear, whether or not it goes through the origin, and the relationship between the two variables is called a linear relationship. Similarly, the relationship shown by a curved graph is called non-linear.
Step-by-step explanation: